Mahremiyet eğitiminde ailelerin düşünceleri Samsun örneği
In privacy education thoughts of the family the example of Samsun
  1. Tez No: 706743
  2. Yazar: SEVDE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aile, bireyin dünyaya geldiği andan itibaren içinde yer aldığı, bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için ebevenyleri tarafından gerekli bakımının ve desteğin sunulduğu ve hem bireysel hem de toplumsal değerlerin kazanıldığı en temel sosyal kurumdur. Toplumsal değerlerin aktarılması açısından geleneksel toplumlarla modern toplumlar arasında ailenin rolü bakımından önemli bir fark olduğu söylenebilir. Toplumsal değerler geleneksel toplumlarda bireylere daha çok aile tarafından aktarılırken modern toplumlarda ailenin yanında eğitim kurumlarının da etkisi olduğundan bahsetmek mümkündür. Her ne kadar modern eğitim kurumları toplumsal değerlerin aktarılması bakımından önemli görülsede aile bireyin birincil sosyalleşme alanı olduğu için vazgeçilmez önemini korumaktadır. Bu araştırmada bireylerin toplumsal yaşama katılmadan önce aile ortamında kazanması gereken bir değer olan mahremiyet ele alınacaktır. Ülkemizde cinsellik eğitimi olarak ele alınan ve sınırları net olarak çizilmemiş olan mahremiyet eğitimi, cinsel eğitimden daha kapsamlı bir olgudur. Bir değer olarak mahremiyete ilişkin farkındalık, birey ve toplum arasındaki sınırları belirlemede kilit bir rol oynamaktadır. Bu nedenle mahremiyet eğitimi, toplumsal hayatın sağlıklı bir biçimde yaşanabilmesi için karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Bu araştırma aileyi oluşturan ebeveynlerin mahremiyet eğitimi konusunda üstlendikleri rolleri ve mahremiyet eğitimine ilişkin düşüncelerini analiz etmektedir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, sınırlılıkları, varsayımları, yöntemi, evreni ve örneklemi, verilerin toplanması ve analizi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın kavramsal çerçevesi üzerinde durularak mahremiyet eğitiminin tanımı, önemi, mahremiyet eğitiminde ailenin rolü ve önemi, cinsellik eğitimi, cinsel taciz-istismar ve mahremiyetin dönüşümü ile birlikte mahremiyet ihlalleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde mahremiyet eğitiminde dikkat edilen noktalar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise araştırmadan elde edilen bulgular ve bu bulguların değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda tartışma yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The family is the most basic social institution in which the individual is included from the moment she is born, the care and support necessary for the individual to continue her life are provided by her parents, and both individual and social values are provided. It can be said that there is an important difference between traditional societies and modern societies in terms of the role of family in terms of conveying social values. While social values are transferred to individuals in traditional societies by more families, it is possible to mention that educational institutions have an impact in modern societies as well as family. Although modern educational institutions are seen as important in terms of conveying social values, the family remains indispensable because it is the primary socialization area of the individual. In this research, privacy, which is a value that individuals should gain in a family environment before joining social life, will be discussed. Privacy education, which is considered as sexuality education in our country and whose boundaries are not clearly drawn, is a more comprehensive phenomenon than sexual education. Awareness of privacy as a value plays a key role in determining the boundaries between the individual and society. For this reason, privacy education is a need that must be met in order to live social life in a healthy way. This research analyzes the roles of parents who make up the family about privacy education and their thoughts on privacy education. The research consists of four parts. In the first part, information is given about the subject, problem, purpose, importance, limitations, assumptions, method, universe and sample of the research, data collection and analysis. In the second part, the conceptual framework of the research is emphasized, the definition and importance of privacy education, the role and importance of the family in privacy education, sexuality education, sexual harassment-abuse and the transformation of privacy and privacy violations are explained. In the third chapter, the points that are considered in privacy education are discussed. In the fourth chapter, the findings obtained from the research and the evaluation of these findings were made. In the conclusion part, a discussion was made in line with the findings obtained from the research and suggestions were presented.