Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Türkiye'de Hava Aracı Bakım Alanı eğitim programlarının karşılaştırılması
Comparison of the curricula in Aircraft Maintenance Field of The United States, European Union and Turkey
  1. Tez No: 706744
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRİYE YAZÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu araştırmada Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'de yürütülen hava aracı bakım alanı eğitim programı geliştirme süreçlerinin ve eğitim programlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca Türkiye hava aracı bakım eğitimi paydaşlarının; eğitim programı, programı geliştirme süreci ve program uygulamalarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel araştırma modelinde tasarlanmış ve nitel yöntemler ile yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşaması doküman incelemesi ve ikinci aşaması ise görüşme yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın birinci bölümünde veri kaynağı olarak belirlenen program geliştirme süreci raporları, eğitim programları ve eğitim programı olarak kabul edilen dokümanlar araştırmacı tarafından geliştirilen doküman analiz formları kullanılarak analiz edilmiştir. İkinci bölümünde ise hava aracı bakım ve eğitim kurumlarından gönüllü katılımcılar ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Doküman analizi bölümünde veriler betimsel analiz yöntemi ile ve görüşme bölümünde veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. ABD ve AB eğitim programı geliştirme süreçlerinin eğitim programı ve program geliştirme bilimsel yapısına uygun yürütüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye Sivil Havacılık Komisyonu çalışmalarının bilimsel bazı özellikleri içermekle birlikte, bütünsel bir program geliştirme çalışması olmadığı ve program geliştirme süreci yürütülmediği sonucu elde edilmiştir. ABD ve AB eğitim programları eğitim programı bilimsel özelliklerini çoğunlukla karşılamaktadır. Türkiye programının ABD ve AB programları ile benzer yönleri bulunmakta ancak eğitim programı bilimsel yapısını yeterli düzeyde karşılamamaktadır. Türkiye programının bilimsel eğitim programı olmadığı, sadece bazı özelliklerini içerdiği anlaşılmıştır. İncelenen ABD ve AB çalışmalarında mevzuat ve eğitim programı birlikte dikkate alınmakta ve sürekli program geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. AB programı eğitim sağlayıcıları kendi programlarını geliştirmeye yönlendirici yapıdadır ancak Türkiye programı bu yapıda değildir. Yapılan görüşmelerde alanda eğitim programı ve program geliştirme uygulamalarının uluslararası uygulamalardan farklı olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca hava aracı bakım alanı eğitimine ilişkin önemli problemler ortaya konulmuştur. Tüm boyutlarını içeren bir eğitim programının geliştirilmesi, eğitim programı ve program geliştirme uygulamalarına ilişkin mevzuatta değişiklik yapılması, alanda eğitim programı ve program geliştirme farkındalığının oluşturulması için çalışmalar yapılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to compare the aircraft maintenance field curriculum development processes and curricula carried out in the United States (USA), European Union (EU) and Turkey. In addition, it is aimed to determine the views of Turkey's aircraft maintenance training stakeholders on the curriculum, the curriculum development process and curriculum practices. The research was designed in descriptive research model and carried out with qualitative methods. The first stage of the research was carried out by document analysis and the second stage was carried out by interview method. In the first part of the study, the curriculum development process reports, curricula and documents accepted as curriculum, which were determined as data sources, were analyzed using document analysis forms developed by the researcher. In the second part, interviews were carried out with volunteer participants from aircraft maintenance and training institutions. The interview form developed by the researcher was used in the interviews. In the document analysis part, the data were analyzed by descriptive analysis method and in the interview part, the data were analyzed by content analysis method. It was concluded that the USA and EU curriculum development processes are carried out in accordance with the curriculum and curriculum development scientific structure. Although the studies of the Turkey Civil Aviation Commission include some scientific features, it was concluded that there was no complete curriculum development study and that the curriculum development process was not carried out. The USA and EU curricula mostly contain the scientific features of the curriculum. The Turkey curriculum has similar aspects with the USA and EU curricula, but does not adequately meet the scientific structure of the curriculum. It was also understood that the Turkey curriculum was not a scientific curriculum, but only included some of its features. In the USA and EU studies analyzed, the regulations and the curriculum are taken into account together and curriculum development studies are carried out continuously. The EU curriculum guided training providers to develop their own curriculum, but the Turkey curriculum is not. In the interviews, it was understood that the curriculum and curriculum development practices in the field were different from the international practices. In addition, important problems related to aircraft maintenance field training were revealed. Suggestions were made to develop a curriculum that includes all its dimensions, to make changes in the regulation regarding the curriculum and curriculum development practices and to carry out studies within the scope of creating curriculum and curriculum development awareness in the field.