Vitamin C'nin koyunlarda reprodüksiyon üzerine etkileri
The Effects of vitamin C on reproduction in sheep
  1. Tez No: 70676
  2. Yazar: SEYFULLAH HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ SERPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ /KONYA 1998 Seyfullah Haliloğlu Vitamin C'nin Koyunlarda Reprodiiksiyon Üzerine Etkileri Bu çalışmada Merinos ırkı (Hampshire X Merinos, Alman Siyah Baş X Merinos) koyunlarda vitamin C'nin progesteron ve östradiol 17|3 sentezi ile döl verimi üzerine etkileri araştırıldı. Araştırmada Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde bulunan 30 adet plazma vitamin C düzeyi düşük, 30 adet plazma vitamin C düzeyi yüksek olmak üzere 60 adet 2-7 yaşlı koyun kullanıldı. Plazma vitamin C düzeyi yüksek ve düşük gruplar eşit sayıda koyun içeren 2'şer alt gruba ayrıldılar ve düşük gruplar 1, 2, yüksek gruplar 3 ve 4. grup olarak isimlendirildiler. Oluşturulan gruplardan birisi kontrol grubu olarak kullanılırken (2 ve 4. grup) diğer gruplarda (1 ve 3. grup) yer alan koyunlara haftada 2 kez 500 mg vitamin C i/m olarak enjekte edildi. Arama koçu ile östrusta olduğu saptanan koyunların ilk östruslarında tohumlama yapılmadı ve ikinci kez östrusu saptanan koyunlar doğal koşullarda koçlarla tohumlandılar. Siklusların başlangıcından gebelik oluşumu belirleninceye kadar haftada 3 kez, gebeliğin belirlenmesinden 40. güne kadar haftada 2 kez kan örnekleri alındı. Plazmalar kazanıldı ve plazma progesteron, östradiol 17p\ vitamin C ve seruloplazmin düzeyleri belirlendi. 65Plazma progesteron ve östradiol 17(3 düzeyleri mikrotitrasyon plak EIA yöntemiyle gerçekleştirildi. Progesteron EIA yönteminde en düşük belirlenme sının, % 50 relatif bağlanma, inter- ve intra assay varyasyonlar sırasıyla 0.125 ng/ml, 1.25 ng/ml, % 6.04, % 8.97, östradiol 17Ş-HA yönteminde ise sırasıyla 2 pg/ml, 20 pg/ml, % 7.21 ve % 8.63 olarak belirlendi. Araştırmada ayrıca plazma progesteron düzeyleriyle gebelik tanılarının kontrolü amacıyla gebeliğin farklı zamanlarında 3 kez ultrasonla gebelik muayeneleri yapıldı ve plazma progesteron düzeyleriyle gebeliğin doğru belirlenme oram % 89.29 olarak bulundu. Çalışmada plazma vitamin C düzeylerinin tüm gruplarda seksüel sikluslar sırasında düşük olmasına karşın, gebeliğin oluşumu ile yükseldiği gözlenirken, plazma seruloplazmin düzeylerinde düzenli bir değişim gözlenmemiştir. Plazma vitamin C düzeyleri düşük olan gruplarda özellikle östradiol 17§ düzeylerinin düşük, yüksek olan gruplarda yüksek bulunması vitamin C'nin steroid hormon sentezinde önemli olduğunu göstermiştir. 1, 2, 3 ve 4. gruplarda sırasıyla 15.12, 15.14, 15.13 ve 13.46 mg/dl olarak bulunan plazma seruloplazmin düzeylerinin normal düzeylerin altında olduğu görülmüştür. Plazma vitamin C düzeyleriyle annenin ve yavrunun canlı ağırlıkları arasında pozitif korrelasyonlar saptanmıştır. Koyunlarda ikiz gebelikte plazma vitamin C ve progesteron düzeylerinin yükseldiği gözlenmiştir. Sonuç olarak vitamin C'nin hem döl verimini, hem de anne ve kuzunun canlı ağırlık kazancım olumlu yönde etkilediği ve eksojen vitamin C uygulamasının yararlı olacağı kanısına varılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ /KONYA 1998 The Effects of Vitamin C on Reproduction in Sheep The effects of vitamin C on progesterone and oestradiol 17(3 synthesis, and fertility rate were studied in Hampshire X Merino, German Black Mutton X Merino. Total of 60 sheep, aging between 2 and 7 years, of which 30 with low, and the other 30 with high plasma vitamin C level were used in the Animal Research Institute of Konya. Each low and high vitamin C groups were divided into 2 subgroups. Each subgroups had equal numbers of sheep. Subgroups 2 and 4 served as a control in the low and high vitamin C groups, respectively. On the other hand, 500 mg of vitamin C was injected intramuscularly in the subgroups of 1 and 3 in the low and high vitamin C level group, respectively. The sheep not in the first, but in the second oestrus detected with teaser rams were allowed mating natural conditions. Blood samples were collected 3 and 2 times from the beginning of the first oestrus cycle, until the detection of pregnancy and thereafter the 40tn day of mating, respectively. Plasma progesteron, oestradiol 17p\ vitamin C, ceruloplasmin levels were determined. The progesteron and oestradiol 17j3 levels were determined using microtitration plate EIA technique. Sensitivity, 50% relative binding, inter- and intraassay variations were 0.125 ng/ml, 1.25ng/ml, 6.04% and 8.97% in the progesterone, respectively. This was 2 pg/ml, 20 pg/ml, 7.21% and 8.63% in the same order, above, for the oestradiol 17p\ The pregnancy of animals were determined in 3 different intervals with diagnosis ultrasound in 67order to confirm the pregnancy through the progesterone levels. Diagnostic ultrasound confirmed the pregnancy 82.29% through the progesterone levels. Although vitamin C levels were low during the sexual cycles in all groups, there was an increase with the start of pregnancy. On the other hand, the changes of the plasma ceruloplasmin levels were irregular. The low and high oestradiol 17p levels of the low and high vitamin C groups showed the importance of vitamin C on steroid hormone synthesis. Ceruloplasmin levels of 15.12, 15.14, 15.13 and 13.46 mg/dl in groups 1, 2, 3 and 4 were below the normal levels, respectively.There was a positive correlation between ascorbic acid levels and body weight of the mother sheep and newborn. The vitamin C and progesterone increase were observed in the pregnant sheep with twins. It was concluded that, exogen vitamin C increase the fertility rate along with body weight of pregnant sheep and newborn. 68