Sıçanlarda yüzme ve koşu egzersiz eğitimlerinin kas ve kemik yapısı ile oksidatif stres üzerine etkisi
Effects of swimming and running exercise trainings on the structure of the muscles, bone and oxidative stress in rats
- Tez No: 706782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN, PROF. DR. FUNDA DEMİRTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı yüzme ve koşu egzersiz eğitimlerinin kas ve kemik yapısı ile oksidatif stres üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma 16 aylık 18 adet erkek sıçanla gerçekleştirildi. Denekler her grupta 6 adet hayvan olacak şekilde kontrol, yüzme ve koşu gruplarına ayrıldı. Egzersiz gruplarına 2 haftalık adaptasyon programını takiben 8 hafta orta şiddetli yüzme ve koşu egzersizleri uygulandı. Analizler son test ölçümlerine dayanarak gerçekleştirildi. Uygulama sonrası kan, gastrokinemius kası ve femur kemik örnekleri alındı. Kanda toplam oksidan (TOS) ve antioksidan (TAS) seviyeleri ile oksidatif stres indeksi (OSİ), kasta kas lifi tipi ve kemikte kemik kalınlıkları, trabeküler sayı ve kalınlıklar ile kemik alanı analizleri gerçekleştirildi. Yapılan analizlerde gruplar arası OSİ değerleri fark bulunmasa da egzersiz gruplarında oksidatif stresin yüksek olduğu görüldü (p>0,05). Egzersiz gruplarında Tip I lifleri oranı birbirlerine göre benzerlik göstermekle beraber (p>0,05) kontrol grubundan yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of swimming and running exercises on muscle, bone structure and oxidative stress in 18 male rats 16 months old. The rats were divided into control, swimming, and running groups, with six rats each. the exercise groups underwent eight weeks of moderate-intensity swimming or running. Analyses were performed based on the post-test measurements. Post-test measurements included blood total oxidant (TOS) and antioxidant status (TAS) and oxidative stress index (OSI); gastrocnemius muscle fiber type, and femur bone morphometric measurements. While OSI was higher in both exercises' groups, it was not statistically different from the control group (p>0.05). The ratio of type I fibers in the exercise groups was similar (p>0.05); however, it was higher than the control group (p0,05).