Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen renkli tiftik keçilerinin yarı entansit şartlarda verim özelliklerinin araştırılması
An investigation on productivity aspects of coloured angora goat raised in semi intensive conditions in the east and south-east of Anatolia
- Tez No: 70680
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ODABAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
I-ÖZ Bu araştırma Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, özellikle göçebe halk tarafından yetiştirilmekte olan renkli tiftik keçilerinin çeşitli verim ve morfolojik özelliklerinin araştırılması maksadı ile yürütülmüştür. Çalışma Siirt yöresinden satın alman tamamı 1.5 yaşlı 47 baş keçi 3 baş teke ve bunlardan iki yıl süre ile elde edilen 27 erkek ve 28 dişi oğlak üzerinde yürütülmüştür. Dişi keçilerin 2. ve 3. yaşlarına ait tiftik verimi ve özellikleri ile süt verimlerine ait veriler ayrı ayrı tespit edilerek ortalamaları ve standart hataları bulunmuştur. Aynı hayvanların 2. yaşlarında doğurdukları erkek oğlaklar besiye alınarak besi performansları ve karkas özellikleri tespit edilmiştir. Besiye alman oğlakların haricindeki erkek ve dişi oğlaklar mera şartlarında beslenerek canlı ağırlık artışları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT This study was carried out in order to search for the various morphological and Physiological characteristic of coloured mohair goats being bred especially by the nomadic people in the eastern and south eastern of Anatolia. The study has been conducted on some 47 goats 3 Billy goats which were bought from Siirt about at the age of the 1.5, and the offspring of these animals which gone birth for 27 male and 28 female kids. Findings compiled to the mohair yield and its aspects as well as the milk yield pertaining to the 2th and 3 & year old aged female goats have been distinctly determined and their averages and standard errors were found. The same animals bearing male kids at the age of 2 were taken feeding and their nutritional performance and carcass particularities were determined. Except for the kids taken for feeding in the pasture conditions kids were given the opportunity of feeding and the increase of their live weight was studied.