Türkiye, İngiltere ve İtalya ortaokul müzik ders kitaplarının karşılaştırılması
Comparison of secondary school music textbooks in Turkey, England and Italy
- Tez No: 706827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye, İngiltere ve İtalya ortaokul müzik ders kitaplarını belirli kriterlere göre karşılaştırmaktır. Bu doğrultuda içerik, hazırlama, temin ve kullanım bileşenleri, etkinlikler ve ünite değerlendirmeler incelenmiş, benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur. Araştırmada veriler“doküman analizi”ile elde edilmiştir. İngiltere ve İtalya ortaokul müzik ders kitapları İngilizce ve İtalyanca dillerinden Türkçe' ye tercüme edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada belirlenen kriterler doğrultusunda analizi yapılan ders kitaplarının, içerik, hazırlama, temin ve kullanım bileşenleri, etkinlikler ve ünite değerlendirmeler açısından belirli konularda benzerliklere sahip olduğu, ancak büyük ölçüde farklılıkların olduğu saptanmıştır. Türkiye, İngiltere ve İtalya ders kitaplarındaki içerikte çeşitli uygulamalı ve teorik konular arasında bazı farklılıklar bulunmuştur. Bunun yanında İngiltere ve İtalya'daki ders kitaplarını öğretmenlerin kendilerinin seçebildiği Türkiye' de ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan kitapların kullanıldığı tespit edilmiştir. Türkiye, İngiltere ve İtalya'daki kitaplarda yer alan etkinlikler karşılaştırıldığında en fazla etkinliğin müziksel bilgilenme ve dinleme türünde olduğu, en az etkinliğin ise müziksel yaratma ve müzik teknolojisi türünde olduğu tespit edilmiştir. İngiltere ve İtalya müzik ders kitaplarında, müzik derslerinde pentatonik zil takımı, el zilleri, ksilofon, glockenspiel, metalofon, marakas, bateri, trampet, gitar ve piyano gibi pek çok farklı çalgının kullanılması, eşlik yapma, birlikte söyleme, birlikte çalma, dans figürleri yaratma ve dans etme, solfej yapma, müzikte form bilgisini kavrama etkinlikleri ve müzik tarihi ile ilgili etkinliklerin olduğu tespit edilmiştir. İngiltere ve İtalya müzik ders kitaplarının, Türkiye müzik ders kitaplarından ayrıştığı en önemli noktalardan biri uygulamalı etkinliklerin İngiltere'de 645 tane; İtalya' da 776 tane olmasıdır. Türkiye' ye oranla uygulamalı çalışmalara daha fazla yer verildiği saptanmıştır. İngiltere ve İtalya müzik ders kitaplarında müzik kültürüne ilişkin birçok bilginin yer alması, İtalya (B) müzik ders kitabında yer alan etkinliklerin tamamen müzik kültürüne ayrılmış olması müzik eğitiminin ne kadar nitelikli olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye' de ise bunun aksine müzik kültürüne yönelik etkinliklere yeteri kadar yer verilmediği görülmüştür. Türkiye, İngiltere ve İtalya' daki kitaplarda bulunan ünite değerlendirmelerinde düşüncelerini ifade etme sorularının yoğun olduğu; Türkiye ve İtalya müzik ders kitaplarında hareket etme becerisine yönelik ünite değerlendirmelerinin bulunmadığı; müzik teknolojisini kullanma becerisine ait ünite değerlendirmelerinin yalnızca İngiltere müzik ders kitaplarında olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılıklar ve benzerlikler araştırma içerisinde ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To compare the secondary school music textbooks of Turkey, England and Italy according to certain criteria. In this direction, content, preparation, supply and usage of components, activities and unit evaluations were examined, and similarities and differences were revealed. The data in the research were obtained by“document analysis”. England and Italy secondary school music textbooks have been translated into Turkish from English and Italian languages. Content analysis technique was used in the analysis of the data. It has been determined that the textbooks analyzed in accordance with the criteria determined in the research have similarities in certain subjects in terms of content, preparation, supply and use components, activities and unit evaluations, but there are differences to a large extent. Some differences were found between various applied and theoretical topics in the content of the Turkish, UK and Italian textbooks. In addition, it has been determined that the textbooks approved by the Ministry of National Education are used in Turkey, where teachers can choose the textbooks in England and Italy. When the activities in the books in Turkey, England and Italy were compared, it was determined that the most activities were in the type of musical information and listening, and the fewest in the type of musical creation and music technology. Using many different instruments such as pentatonic cymbal set, hand cymbals, xylophone, glockenspiel, metallophone, maracas, drums, snare drum, guitar and piano in music lessons in England and Italy music lessons, accompanying, singing together, playing together, creating dance figures and dancing, solfeggio, grasping the knowledge of form in music, and activities related to the history of music were found. One of the most important points where England and Italy music textbooks differ from Turkish music textbooks is that there are 645 applied activities in England; There are 776 of them in Italy. It has been determined that applied studies are given more space compared to Turkey. The fact that there is a lot of information about music culture in the music textbooks of England and Italy, and the activities in the music textbook of Italy (B) are completely devoted to music culture reveal how qualified music education is. In Turkey, on the contrary, it has been seen that the activities for music culture are not given enough space. In the unit evaluations in the books in Turkey, England and Italy, the questions of expressing their thoughts are intense; There are no unit evaluations for the ability to act in the music textbooks of Turkey and Italy; It has been determined that the unit evaluations of the ability to use music technology are only in English music textbooks. These differences and similarities were examined in detail in the research.