Yemlerin rumende yıkımlanması ve süt verim parametreleri üzerine korunmuş proteinli yağların etkileri
Effect of protein conted with protectedfat on degration of feeds rumen and milk production parameters
- Tez No: 70686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 1 998 Nurettin GÜLSEN Danışman Doç.Dr. Fatma İNAL Yemlerin Rumende Yıkımlanması ve Süt Verim Parametreleri Üzerine Korunmuş Proteinli Yağların Etkileri İki deneme halinde yürütülen bu çalışmada yemlerin rumende yıkımlanması ve ineklerde süt verim parametreleri üzerine yağların ve korunmuş proteinli Ca sabunlarının etkileri incelenmiştir. Birinci denemede konsantre yemde % 8 düzeyinde bulunan ham ayçiçek yağı (HY) ve ham ayçiçeği yağından elde edilen asit yağ (AY) ile bu yağların proteinli Ca sabunlarının (KPHY, KPAY) buğday samanı, arpa ve soya küspesinin kuru maddelerinin rumendeki yıkımlanma dereceleri üzerine etkileri tespit edilmiştir. Soya küspesinin rumendeki kuru madde yıkımlanması 2, 4 ve 24 saatlik inkübasyon dönemlerinde gruplara göre farklılık göstermemiştir (P>0.05). Sekiz saat süreli inkübasyonda SFK yıkımlanması kontrol, HY, KPHY, AY, KPAY gruplarında sırasıyla; % 47.10, 52.21, 53.78, 55,77, 51,91 olarak elde edilmiştir (PO.05). Arpa yıkımlanması 2 saat süreli inkübasyonda, kontrol grubunda diğer gruplara kıyasla daha düşük bulunmuştur (P0.05). İkinci deneme asit yağ+SFK+Ca(OH)2 karışımının ve birinci denemede belirtildiği şekilde hazırlanan korunmuş proteinli asit yağın (KPAY) erken laktasyon döneminde bulunan süt ineklerinde kuru madde tüketimi ve süt verim parametreleri üzerine etkileri incelenmiş ve incelenen özellikler bakımından gruplar arasında belirgin bir farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Kuru madde tüketimi kontrol, AY ve KPAY gruplarında sırasıyla 16.11, 15.41, 15.53 kg/gün olarak gerçekleşmiştir. Rasyonla tüketilen asit yağ+SFK+Ca kaynağı karışımı ve KPAY miktarı kuru madde tüketiminin sırasıyla % 5.3 ve % 5.5'i olarak bulunmuştur. Süt verimi kontrol, AY ve KPAY gruplarında sırasıyla 25.16, 23.59, 23.84 kg/gün olarak gerçekleşmiştir. Gruplarda % 3.5 yağa göre düzeltilmiş süt verimi sırasıyla 23.73, 20.83 ve 22.00 kg/gün olarak hesaplanmıştır. AY ve KPAY gruplarında süt verimi ve süt yağının düşük olması düzeltilmiş süt verimi ve süt yağı verimini, aynı şekilde süt verimi ve proteininin düşük olması süt protein verimini olumsuz yönde etkilemiştir. Süt proteini kontrol, AY, KPAY gruplarında sırasıyla % 3.18, 3.04, 3.06; süt yağı % 3.19, 2.90, 3.14; yağsız kuru madde % 8.23, 8.10, 8.15 olarak bulunmuş, hem serbest yağ hem de Ca sabunu formunda rasyona yağ katılmasının belirtilen süt fraksiyonlarını olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak; serbest veya Ca sabunu formunda yağ kaynaklarının rumende kuru madde yıkımlanması üzerine olumsuz yönde etkilemeyip arpa ve SFK'nin kuru madde yıkımlanmasını artırdıkları, süt ineklerinde süt verimi ve parametrelerini istatistiksel olarak önemli derecede farklılaştırmadıkları söylenebilir. 66
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 1 998 Effect of Protein Coated with Protected Fat on Degradation of Feeds in Rumen and Milk Production Parameters The effects of oils and protein coated with Ca soaps on degradation of feeds and milk production parameters were investigated in this study conducted with two research. In the first research, effects of crude sunflower oil (HY), acidulated oil refined from crude sunflower oil (AY) and protein coated with Ca soaps prepared from these fat sources (KPHY, KPAY) which are at level of 8 % in concentrate feed were determined on degradation of wheat straw, barley, and soybean meal in rumen. Dry matter degradation of soybean meal at the periods of incubation 2, 4 and 24 hours was not significant among groups (P>0.05); however, the degradation with 8 hours period was found 47.10, 52.21, 53.78, 55.77, 51.91% respectively in control, HY, KPYH, AY, KPAY groups (P0.05). 67In the second study, the effect of mixed fat + soybean meal + Ca(OH)2 and protein coated acid oil Ca soaps on dry matter intake and milk yield parameters in early lactation of dairy cows were examined. There were no significant differences among groups in investigated parameters (P>0.05). Dry matter intakes were found 16.11, 15.41, 15.53, kg/day respectively in control, AY and KPAY groups. The amount of acid oil + soybean meal + Ca(OH)2 and KPAY obtained from ration was found 5.3 and 5.5 % of dry matter intake. Milk yield was found 25.16, 23.59, 23.84 kg/day respectively in control, AY and KPAY groups. In these groups, adjusted milk yield according to 3.5 % milk fat calculated 23.73, 20.83 and 22.00 kg/day. Adjusted milk yield and daily milk fat yield were low because of the low milk production and milk fat similarly the milk yield and milk protein concentration effected daily milk protein yield in negatively. Milk protein concentration was found 3.18, 3.04, 3.06 %, milk fat concentration was found 3.19, 2.90, 3.14, non fat dry matter concentration of milk was found 8.23, 8.10. 8.15. respectively in control, AY and KPAY groups. The addition of fat to ration both free fat and Ca soap forms effected mentioned milk fractions negatively as described before. As a result, both crude and Ca treated oil fractions improved ruminal dry matter degradation of barley and SBM and did not effect wheat straw. These oil sources did not affect milk production and milk parameters statistically significantly on dairy cows. 68