Konut memnuniyeti ve konut yenilemelerine ilişkin kullanıcı değerlendirmeleri: Bakırköy ve Kadıköy örnekleri
User evaluations regarding to housing satisfaction and housing renewals: Cases of Bakirköy and Kadiköy
  1. Tez No: 706856
  2. Yazar: UMUTCAN PEKTETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KISAR KORAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, literatürde yoğunluklu olarak ekonomik ve sosyolojik boyutlarıyla ele alınan kentsel dönüşüm olgusu kullanıcı ve konut ara yüzünde psikolojik bir bakış açısıyla incelenmiştir. Kentleşme tarihi ve sosyo-demografik yapı açısından benzerlikler gösteren ancak 6306 sayılı Kanun kapsamında gerçekleşen dönüşüm uygulamalarında birbirlerinden ayrışan Bakırköy ve Kadıköy ilçeleri araştırma bölgesi olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı, konut yenilemeleri sonucunda konut ve sokak ölçeğinde değişimlerin gerçekleştiği Bakırköy ve Kadıköy ilçelerinde konut kullanıcılarının memnuniyet düzeyini belirlemek ve konut memnuniyetini oluşturan unsurlara etki eden faktörleri belirleyerek bu faktörlerin ilçeler arasında farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Bu amaçla Bakırköy ve Kadıköy ilçelerinde ikamet eden konut kullanıcıları araştırma için hedef grup olarak belirlenmiştir. Katılımcılardan; konut, konut binası ve konut yakın çevresine ilişkin fiziksel ve sosyal özellikleri algısal ve bilişsel önermeler üzerinden değerlendirmeleri istenerek betimleyici analizler yapılmıştır. Konut, konut binası ve konut yakın çevresine ilişkin fiziksel ve sosyal özelliklerden duydukları memnuniyet düzeylerini ise çeşitli etmenler üzerinden ölçülerek çözümleyici analizlerle belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda konut, konut binası ve konut yakın çevresine ilişkin özelliklerin değerlendirilmesinde ve memnuniyet hissinin oluşmasında etkili olan etmenler tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, konut yalnızca iç mekanla sınırlı değildir ve kullanıcılar tarafından çevresiyle bir bütün olarak algılanmaktadır. Bu nedenle kentsel dönüşüm uygulamalarında da konuta bu şekilde yaklaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of urban transformation, which has been extensively discussed in the literature with its economic and sociological dimensions, has been examined from a psychological point of view at the user and housing interface. Bakırköy and Kadıköy districts, which show similarities in terms of urbanization history and sociodemographic structure, but differ from each other in the transformation practices realized within the scope of Law No. 6306, were chosen as the research area. The aim of the study is to determine the satisfaction level of housing users in Bakırköy and Kadıköy districts, where changes in housing and street scales occur as a result of housing renewals, and to determine whether these factors differ between districts by determining the factors affecting housing satisfaction. For this purpose, residential users residing in Bakırköy and Kadıköy districts were determined as the target group for the research. Descriptive analyzes were conducted by asking the participants to evaluate the physical and social characteristics of the house, the residential building and the residential environment, based on perceptual and cognitive propositions. Their level of satisfaction with the physical and social characteristics of the house, the residential building and the residential environment were determined through analytical analyzes by measuring various factors. As a result of the analyzes made, the factors that are effective in the evaluation of the properties of the house, the residential building and the residential environment and in the formation of the feeling of satisfaction have been determined. The results of the study show that the house is not limited to the interior only and is perceived by the users as a whole with its surroundings. For this reason, housing should be approached in this way in urban transformation projects.