Bolu kentinde ikametgah memnuniyeti bağlamında kent içi hareketlilik
Intra-urban mobility in the context of residential satisfaction in Bolu
  1. Tez No: 355781
  2. Yazar: MEHMET RAGIP KALELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL MURAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu araştırma, kent içi ikametgâh hareketini Bolu kenti örneğinde hane halkının konut memnuniyeti ve konut yeri seçimi bağlamında incelemektedir. Araştırmanın ana amacı, 1999 yılında iki büyük Marmara depremini yaşayan Bolu kentindeki insanların ikametgâh memnuniyeti ile konut yeri seçiminde önemli bulduğu memnuniyet faktörlerini belirlemek ve onları açıklamaktır. Bu nedenle yapılan bu araştırma süresince niceliksel yöntem kullanılmıştır. Elde edilen bütün veriler, örneklemde uygulanan bir anket çalışması yoluyla toplanmıştır. Bu araştırma, hane halkının hem davranışsal lokasyon teorisi hem de konut memnuniyet/memnuniyetsizliğine bağlı ikametgâh hareketliliği teorilerine dayandırılmıştır. Memnuniyet faktörlerini belirlemek ve bu faktörler üzerinde nelerin etkili olduğunu tespit etmek amacıyla bu çalışmada çeşitli analizler kullanılmıştır. Faktör analiziyle, hane halkının önemli bulduğu memnuniyet faktörleri belirlenmiştir. Belirlenen bu değişkenler üzerinde hane halkının sosyo-ekonomik özelliklerinin etkisi olup olmadığını belirlemek amacıyla regresyon analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizine göre, hane halkının memnuniyet faktör gruplarının, mahalle grupları arasında farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca kent içi ikametgâh hareketinin günümüzdeki durumunu belirlemek amacıyla çapraz tablo uygulanmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, konut ve konut çevresinin lokasyon seçiminde önemli bulunan memnuniyet faktör gruplarına göre hane halkının insanca yaşayabileceği en ideal konut özellikleri ile konut çevresi düzeninin yapılabilme gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Yine bu sonuçlar, orta ölçekli bir kentte konut yapılacak alanların planlanması, yapılacak konutların gelir düzeylerine göre ihtiyaç, özlem ve taleplerinin dikkate alınmasıyla uygun konut ve çevresinin inşası ve düzenlenmesi, ulusal ve yerel yönetimler ile konut piyasasının diğer aktörleri (gayrimenkul firmaları vb.) için öneri niteliğinde olabilecek önemli bulguları belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the housing satisfaction of the household and the urban residential mobility in the context of housing location choice in the case of Bolu Province. The main aim of this study is to determine and explain the satisfaction factors for people living in Bolu, having experienced two large earthquakes in 1999, known as Marmara earthquakes, regarded as significant in residential satisfaction and housing location choice. Therefore, quantitative method were used during this research. All of the data obtained were collected through a queastionnaire study in the sample area. This study is based on the residential mobility theories dependent on not only the behavioural location theory of the household but also their residential satisfaction/dissatisfaction. Different analysis were used in this study. With the factor analysis, satisfaction factors in, which the household find significant, were identified. Regression analysis was used in order to determine if the socio-economic conditions of the household were effective on these determined variants. According to one-way analysis of variance, it was identified that satisfaction factor groups, regarded as significant in the household's differ between the groups of four urban areas or districts. Crosstab was applied so as to identify the current condition of urban residential mobility. The results of this study bring out the most ideal housing features in the household can live in dignity according to satisfaction factor groups which are considered as significant in the housing and neighbourhood location choice; and also the results bring out the necessity of making an environmental plan. Furthermore, these results find out significant findings that can be advisory for the planning of areas where houses will be built in a medium-sized city, for the construction and organization of suitable housing and environments by taking account the needs, longings and demands of houses according to the incomes, for the national and local authorities and for the other actors of housing market (property outfit etc.).