Ankara keçilerinde rasyona çinko ilavesinin bazı hematolojik parametreler üzerine etkisi
Effect of ration supplemented with zinc on some hematological parameters in Angora goats
  1. Tez No: 70687
  2. Yazar: NURCAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ /KONYA- 1998 Nurcan DÖNMEZ Danışman Doç. Dr. Ercan KESKİN Ankara Keçilerinde Rasyona Çinko İlavesinin Bazı Hematolojik Parametreler Üzerine Etkisi Bu araştırma Ankara keçilerinin rasyona çinko ilavesinin bazı hematolojik parametreler üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Araştırmada 10-12 aylık ve 15-22 kg canlı ağırlıklarında toplam 12 adet erkek Ankara keçisi kontrol ve deneme olmak üzere iki eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubu hayvanları 6 ay boyunca 35 ppm çinko içeren kontrol rasyonu ile deneme grubu hayvanları ise 250 ppm çinko katkısı yapılan aynı rasyon ile ad libitum olarak beslendiler. Tüm hayvanlarda ayda bir alınan kan örneklerinde eritrosit ve lökosit sayısı, Hb miktarı, hematokrit değer, lökosit tiplerinin yüzde oranlan ile T ve B lenfosit yüzdeleri, aynı örneklerin plazmalarında ise çinko, total protein ve albumin düzeyleri belirlendi. Araştırmada kontrol grubu hayvanlarında plazma çinko düzeyleri 0.54-0.64 ug / mi, deneme grubunda ise 0.73-1.13 ug / mi miktarında belirlenirken, 1. ay dışındaki örnekleme zamanlarında deneme grubunda kontrol grubununkinden önemli oranda 4üyüksek (p< 0.05) bulundu. Çinko ilaveli gruptaki eritrosit sayısı, lib miktarı ve hematokrit değer düzeyleri genelde kontrol grubununkinden yüksek bulunmakla birlikte yalnız 3.
Özet (Çeviri)
7.SUMJVIARY Elîcct of ration supplcmcnted with zinc on sonıe haemafological parameters in Aııgor» gonls Thîs study was conducted to deternıine the effeets of zinc supplementation on sonıc lıaemalological parameters in Angora goats. in the study, 10-12 nıontlıs aged and 12 malc Atıgora goats weighing 15-22 kg were used. Tlıe aninıals were equaliy divided inlo two groups. Group l (Control) and group 2 (Experimental) were fed with a standard ration containing 35 ppm Zn and llıe sanıe ration supplemeııted with 250 ppm Zn respectively as ad libitum for 6 nıontlıs. in blood sanıples taken from ail animals in each montlı, eıythroeyte and leukocyte counts, haemoglobin amount, lıaematocrit, dîfferential leukocyte percentage, T and B lytnplıocyte pereeniage were determined where as zinc, total protein and albumin levels were obtained in the plasma of the sanıe sampies.