Beden eğitimi öğretmenlerinin beden dili kullanım beceri düzeylerinin incelenmesi (Manisa ili örneği)
Examination of physical education teachers' body language use skill levels (Example of Manisa province)
  1. Tez No: 706936
  2. Yazar: ÜMİT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İletişim hayatın her safhasında karşımıza çıkan bir olgudur. İnsanlar sürekli olarak etkileşim halindedirler. Her ne kadar iletişim denildiğinde akla ilk olarak sözcükler gelse de en çok kullanılan iletişim yöntemlerinden biride sözsüz iletişim yani beden dili ile iletişimdir. Bu çalışmanın amacı; Beden eğitimi öğretmenlerinin beden dili kullanım düzeyleri ile yaş, mesleki kıdem ve cinsiyet arasındaki farklılaşmayı incelemektir. Araştırmada tekil tarama yöntemi kullanılmıştır (Karasar, 2008) Veriler toplanırken anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklem gurubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Manisa ili merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan Beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tok ve Temel (2014) tarafından geliştirilen Beden Dili Ölçeği(BDÖ) kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgiler ikinci bölümünde ise beden dili kullanım bilgileri yer almaktadır. Anket formu öğretmenlere uygulanarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programına işlenmiş ve Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Scheffe çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Araştırmada beden dili kullanımı ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu, kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre beden dili kullanım düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca beden dili kullanımı ile meslekteki kıdem arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu, 11-20 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin beden dili kullanım düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Beden dili kullanımı ile yaş arasında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu, 41-50 yaş aralığındaki öğretmenlerin beden dili kullanım düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Beden dili kullanım düzeylerinin araştırıldığı çalışma belirli bir ilde yapıldığından çalışma farklı il ve bölgelerde yapılabilir. Ayrıca belirli bir mesleki kıdeme gelen öğretmenler için uyum seminerleri yapılarak kuşak farkı nedeniyle oluşabilecek iletişimsizliğin etkileri azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
People are in constat of communication. People are constantly interacting. Altought, words come to mind when communication is mentioned, one of the communication methods that can replace words is non verbal communication. The aim of this study is to examine the differences between physical education teachers' body language use levels and age, gender and Professional seniority. Single scanning method was used in this study. Data was collected by questionnaire. Physical education teachers working in the central districts of Manisa province in the 2020-2021 academic year constitute the samples of the research. The body language scale developed by Tok and Temel(2014). The questionnaire consists of two parts. First part contains personal information, and the second part includes body language usage information. The questionnaire was applied to the teachers and data has been collected. Data is processed to Spss program and independent sample T test, one-way analysis of variance, Scheffe multiplecomparison tests were applied. In the study, a significant difference was observed between the body language level and gender. Body language use of female teachers is higher than male teachers. A significant difference was observed between the body language level and Professional seniority. Body language use of teachers wıth 11-20 years of seniority is hıgher. . A significant difference was observed between the body language levels and age. It has been observed that the use of body language by teachers in the 41-50 age range is higher. The study can also be done in different province and regions. Traning can be given about on the subject. Adaptation seminars can be held for teachers who have reached a certain age.