Sosyal medyadan bilgi edinmenin, rekabet istihbaratı sürecine etkisinde özümseme kapasitesinin rolü: Teknokent işletmelerinde bir uygulama
The role of absorptive capacity in the effect of knowledge acquisition from social media on the competitive intelligence process: An application in technopolis enterprises
- Tez No: 706950
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknokentlerde faaliyet gösteren işletmelerin sosyal medyadan bilgi edinmelerinin, rekabet istihbaratı sürecine etkisi ve bu etkide özümseme kapasitesinin aracı rolünün incelenmesidir. Mevcut çalışma için tanımlayıcı araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırma yönteminin analizleri birincil veriler ile yapılmıştır. Birincil veri toplamak için anket yöntemi uygulanmıştır. Anket formu Türkiye'de bulunan teknokentlerde faaliyet gösteren işletmelerin yöneticileri ile çevrimiçi yöntemle yapılmıştır. Çevrimiçi anket yöntemi ile 270 katılımcıdan veri elde edilmiştir. Yapılan analizler doğrultusunda, teknokentlerde faaliyet gösteren işletmelerin sosyal medyadan bilgi edinmelerinin, rekabet istihbaratı sürecini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak, işletmelerin özümseme kapasiteleri, ele alınan iki değişken arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Sosyal medya platformlarında bulunan yapılandırılmamış veri miktarının oldukça fazla olmasından dolayı işletmeler, sosyal medyayı doğal bir dış bilgi kaynağı olarak kabul etmektedirler. Ancak, sosyal medyadan edinilen dış bilgilerin, pazarlama bilgisi/istihbaratı üretilmesi için rekabet istihbaratı sürecine dahil edilmesinden önce, bilgilerin anlaşılması ve özümsenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, işletmelerin sosyal medyadan edindikleri bilgileri, özümseme kapasiteleri aracılığıyla benimsemesi ve bilgilerin dönüştürülerek mevcut bilgi kaynakları ile birlikte kullanılması rekabet istihbaratı sürecini geliştirmektedir. Buradan hareketle, yöneticilere sosyal medyadan bilgi edinmeleri, edinilen bilgilerin özümseme kapasitesi ile anlaşılması sonucunda, rekabet istihbaratı sürecine dahil edilerek istihbarat üretmeleri gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of knowledge acquisition from social media on competitive intelligence process through the absorptive capacity of firms that are operating in technopolis. The descriptive research method is applied for the current study. Questionnaire form is prepared in order to conduct the analysis of the research method. The form is applied to the managers of the firms operating in technopolis in Turkey by online methods. Data is obtained from a total of 270 participants via online survey method. In line with the analysis, it has been concluded that the firms operating in technopolis' knowledge acquisition from social media positively affects the competitive intelligence process. In addition, the absorptive capacity of firms mediates the relationship between the two variables under consideration. Compared to the data acquired from traditional marketing research, social media has more valuable knowledges. The reason is that consumers directly share their feelings, thoughts, ideas and opinions about products and brands with other consumers or businesses. For this reason, businesses accept social media as a natural source of external knowledge. However, before external knowledge acquired from social media can be incorporated into the competitive intelligence process, the knowledge needs to be understood and assimilated. In this context, managers need to consider firm's absorptive capacity to use them with existing knowledge resources. This improves the quality and value of the competitive intelligence process.