Suriyeli sığınmacıların yerleşim bölgelerindeki güvenlik kaygıları ve uyum süreci Gaziantep örneği
Security concerns of Syrian refugees settlement areas and adaptation process Gaziantep example
- Tez No: 706996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Arap Baharı etkisiyle Suriye'de yaşanan iç savaş neticesinde zorunlu göçe maruz bırakılan Suriyeli sığınmacıların ülkemizde bulunmalarının hukuki statüleri, uluslararası göç kuramları ile birlikte ele alınmıştır. Suriye'de yaşanan iç savaşın başlaması ile birlikte neden sonuç ilişkisi içerisinde zorunlu göçün nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye Suriye'de yaşanan iç çatışmalar neticesinde oluşan büyük göç dalgasının büyük kesimini kabul eden ülke konumunda olması sebebiyle büyük öneme sahiptir. Suriyeli sığınmacıların yerleşim bölgelerindeki güvenlik kaygıları ve uyum süreci araştırmanın temel konusudur. Sığınmacıların kentte yaşadığı sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları ayrıntılı bir şekilde saha çalışmalarıyla birlikte incelenmiştir. Araştırmamızda çoktan seçmeli anket sorularıyla yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Anketin uygulanmasında 400 kişilik örneklem grubu belirlenmiş, veriler öncelikle Excel ortamına aktarılarak uygun biçimde SPSS analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal status of the Syrian refugees, who were subjected to forced migration as a result of the civil war in Syria with the effect of the Arab Spring, are discussed together with the international migration theories. With the start of the civil war in Syria, the causes of forced migration were tried to be explained within the cause and effect relationship. Turkey is of great importance as it is the country that accepts the majority of the great migration wave resulting from the internal conflicts in Syria. The security concerns of the Syrian refugees in the settlements and the adaptation process are the main subject of the research. The social, economic and psychological problems of the refugees in the city were examined in detail with field studies. In our research, data were collected by using face-to-face interview method with multiple choice survey questions. In the application of the questionnaire, a sample group of 400 people was determined, and the data were first transferred to Excel and evaluated with the SPSS analysis method appropriately.