Avrupa kimliği oluşumunda ortak dışişleri ve güvenlik politikasının etkisinin analizi
Analysis of the effect common foreign and security policy on the formation of European identity
  1. Tez No: 706997
  2. Yazar: TUBA ATAN SEFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BURAK DARICILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Avrupa'da meydana gelen savaş yıkımlarının ardından Avrupa Birliği (AB)'nin dış politika ve güvenlik konularında ortak bir Avrupa hareketi oluşturup oluşturamayacağı konusunun analizi amaçlanmıştır. Ekonomik olarak ilerleyen AB için siyasi bir gelişim olan Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası (ODGP)'nın bir Avrupa Kimliği oluşumuna etkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın teorik alt yapısını oluşturan entegrasyon teorileri ve bu teorilerin AB sürecini nasıl etkilediği irdeleneceği gibi Fonksiyonalizm fikri ile ortaya çıkan teknik konularda sağlanan başarının, siyasi olarak ilerlemeyi hedef edinen bir AB yapısına etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda atılan en önemli adım olan ve Soğuk Savaş sonrası dönemde AB'nin nasıl bir yol izleyeceği tartışmaları ile ortaya çıkan Maastricht Antlaşması (AB Kurucu Antlaşması) ve bunun bir sonucu olarak geliştirilen ODGP ile bir Avrupa Kimliği oluşumu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda ekonomik bir adım olarak yola çıkan ve bu konuda başarılı bir organizasyon olan AB, siyasi konuların tartışmaya açık olmaması, bu konuların devletlerin ulusal çıkarları doğrultusunda belirleniyor olması ve özellikle dış politikada devletlerin ulusal yapılarının ön planda olması AB çatısı altında siyasi bir ilerlemeyi engellediğini göstermiştir. Bu doğrultuda her ne kadar AB'yi çok önemli bir siyasal boyuta taşıyacak olsa da ODGP, AB'yi oluşturan devletlerin ulusal kimlik ve çıkarları doğrultusunda hareket etmesi ve bu doğrultuda ilerlemesi ortak bir dış politika ve ortak bir Avrupa Kimliğinin oluşmasında etkili olmasında başarılı olamadığını göstermiştir. Güvenlik ve dış politika konularının ulusal çıkarların ön planda tutularak ilerlemesi dolayısıyla, ODGP ulusal çıkarların arkasında kalmıştır ve ODGP' nin Avrupa kimliğe de uzun vadede etki edemeyeceği görülmüştür. Anahtar Sözcükler; Avrupa Entegrasyonu, AB, Maastricht Antlaşması, ODGP, Kimlik
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze whether European Union (EU) can create a common European movement in foreign policy and security issues after the war devastations in Europe. This study has focused on the impact of the Common Foreign and Security Policy (CFSP) on the formation of European identity, where CFSP is a political improvement for economically advancing the EU. Integration theories that underlie the theoretical foundations for this study will be examined, as well as how these theories impact the EU process. Additionally, the impact of success on technical topics that was brought with functionalism idea on EU structure aiming to advance politically has been examined. The most important step in this direction, Maastricht Treaty (EU Founding Treaty), was formed as a result of discussions on how the EU will lead after the Cold War. European identity formation has been evaluated together with CFSP, which was developed as a result of this treaty. European Union, a successful economical organization that appeared as a result of this evaluation, has shown that political progress under the European Union structure has been prevented by political topics not being open to discussion, political topics being determined by countries national interest, and especially the national structure of states being the most important factor in foreign policy. Even though CFSP has put European Union into an important political dimension, it is not successful in creating a common foreign policy and common European identity due to states' own interest in national identity formation. The progress of security and foreign policy topics by focusing mainly on national interest caused CFSP to stay behind national interests, and it has been determined that CFSP will not have an impact on European identity. Keywords; European Integration, EU, Maastricht Treaty, CFSP, Identity