Yeni tüketici açısından kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımının kurumsal itibar ve tüketicilerin tavsiye etme niyetine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of corporate social responsibility approach on corporate reputation and the consumers recommendation intention from the new consumers perspective
  1. Tez No: 707081
  2. Yazar: GÖZEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PİRTİNİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal sektörün sosyal ve çevresel kaygıları işletme yaklaşımlarına dahil ettiği ve dünyada daha sorumlu bir rol oynadığı yeni bir fikirdir (Schooley, 2020, s.1). Kurumsal sosyal sorumluluk doğru bir şekilde yapılıp anlaşılır ve uygulanabilir olursa, kurumsal sosyal sorumluluk hem işletmelere hem de topluma fayda sağlayan bir kazan-kazan stratejisidir (Van Rekom, Berens ve Van Halderen, 2013, s.801). Kurumsal itibar ise, bir kuruluşun, geçmiş eylemlerine ve gelecekteki davranışının olasılığına dayalı olarak iç ve dış paydaşları tarafından sahiplenildiği genel tahmindir. Güçlü olumlu itibara sahip işletmeler müşterileri daha iyi çekmektedir ve bu işletmelerin müşterileri daha sadıktır ve daha geniş ürün ve hizmet yelpazesi satın almaktadır. Esasında, kurumsal itibara sahip işletmeler tüketicilerin tavsiye etme niyetlerini dikkate almaktadırlar (Veh, Göbel ve Vogel, 2019, s.316).
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility is a new idea in which the corporate sector incorporates social and environmental concerns into business approaches and plays a more responsible role in the world (Schooley, 2020, p.1). If corporate social responsibility is done, understood and applied correctly, it is a win-win strategy that benefits both businesses and society (Van Rekom, Berens, & Van Halderen, 2013, p.801). Corporate reputation, on the other hand, is the overall estimate held by internal and external stakeholders of an organization based on its past actions and the probability of its future behavior. Businesses with a strong positive reputation attract customers better, and their customers are more loyal and purchase a wider range of products and services. In fact, businesses with corporate reputation consider consumers' recommendation intentions (Veh, Göbel, & Vogel, 2019, p.316).