9-14 yaş grubu çocuklarda narsistik kişilik özelliğinin siber zorbalık ve siber mağduriyet ile ilişkisi
The effect of narcissistic personality trait on cyberbullying and cybervictimization in 9 to 14-year old children
- Tez No: 707088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma 9-14 yaş grubu çocuklarda narsistik kişilik özelliğinin siber zorbalık ve siber mağduriyete etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanmıştır. Araştırma Kasım 2020-Temmuz 2021 arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan verilere göre Düzce merkezinde bulunan 100 ve üzeri kayıtlı öğrencisi olan 9-14 yaş grubu 18687 öğrenci oluşturdu. Araştırmanın örneklemi, evren sayısı bilinen Basit Rastgele Örneklem formülü yararlanılarak hesaplanararak ve kayıplar göz önüne alınarak 500 kişi olarak belirlendi. Araştırma çalışmaya katılmayı kabul eden 524 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan ''Kişisel Bilgi Formu'', Thomaes ve ark. (2008) tarafından oluşturulan, Türkçe geçerlik güvenirlik çalışmasını Akın ve ark. (2015) yaptığı ''Çocukluk Çağı Narsizm Ölçeği'' ve Türkçe uyarlaması Erdur-Baker (2007) tarafından yapılan ve Topçu (2014) tarafından yılında revize edilen ''Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri – II'' kullanıldı. Bu çalışmada narsistik kişilik düzeyi ile siber zorbalık arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı ilişki bulunmakla birlikte (p=0.001, p0,05). Çalışma sonucunda, narsistik kişiliği olan çocuklara siber zorbalık konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was designed as descriptive and relationship-seeking type in order to determine the effect of narcissistic personality trait on cyber bullying and cyber victimization in children aged 9-14. It was carried out between November 2020 and July 2021. The population of the research, according to the data obtained from Düzce Provincial Directorate of National Education, consists of 18,687 students in the 9-14 age group with 100 or more registered students in the center of Düzce. The sample of the study was determined as 500 people by using the Simple Random Sample formula, the number of the population was determıned, by calculating potentıal losses. The research has been carried out on 524 students who agreed to participate in the study. As a data collection tool in the research,“Personal Information Form”created by the researcher, Thomaes et al. (2008), the Turkish validity and reliability study was performed by Akın et al. (2015)“Childhood Narcissism Scale”and“Revised Cyberbullying Inventory – II”adapted in Turkish by Baker (2007) and revised by Topçu (2014). In this study, although there has been a weakly significant positive relationship between the level of narcissistic personality and cyberbullying (p=0.001, p0.05). In the result of research: It is recommended that children with narcissistic personality should be informed about cyberbullying.