Sentezlenmiş bazı oksadiazol ve triazol tabanlı bileşiklerin antikanser özellikleri üzerine teorik bir çalışma
A theoretical study on the anticancer properties of some synthesized oxadiazole and triazole-based
- Tez No: 794211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞİLAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, sentezlenmiş bazı oksadiazol ve triazol tabanlı bazı bileşiklerin kimyasal parametrelerini elde etmek için teorik olarak hesaplamaları yapılmış ve yorumlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle literatürde kayıtlı 7 adet 1,3,4-oksadiazol tabanlı ve iki adet 1,2,4-triazol tabanlı bileşiğin Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) hibrit B3LYP teorisi yöntemi ve 6-311+G(d,p) temel kümeleri ve gaz fazında hesaplanmıştır. İlk olarak minimum enerjili ve en kararlı yapısı bulabilmek tüm yapılar optimize edilmiştir. Optimize edilen yapılardan hesaplanan HOMO-LUMO enerjileri, enerji farkları ve HOMO-LUMO enerjilerinden elde edilen kimyasal parametreler (I; İyonlaşma potansiyeli, A; elektron ilgisi, ΔE; Enerji Boşluğu, χ; elektronegatiflik, σ; moleküler yumuşaklık, ω; Elektrofilik İndeks, μ; Kimyasal Potansiyel) değerleri belirlenmiştir. Son olarak volume hesabı yapılmıştır. Hesaplanan kimyasal parametrelerin bileşiklerin antikanser aktivitesi üzerine etkili olup olmadığı deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Böylelikle bileşiklerin antikanser aktivitesinin nedenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical calculations were made and interpreted to obtain the chemical parameters of some synthesized oxadiazole and some triazole-based compounds. For this purpose, firstly, the Density Functional Theory (DFT) hybrid B3LYP theory method and 6-311+G(d,p) basic sets of 7 1,3,4-oxadiazole-based and two 1,2,4-triazole-based compounds, registered in the literature were calculated in the gas phase. First of all, all structures have been optimized to find the minimum energy and the most stable structure. HOMO-LUMO energies calculated of optimized structures, the energy difference, chemical parameters obtained from HOMO-LUMO energies (I; Ionization potential, A; electron affinity, the energy gap ΔE, which χ; electronegativity, σ; molecular softness, ω; Electrophilic Index and the chemical potential µ) values were determined. Finally, the volume calculation has been made. The effect of the calculated chemical parameters on the anticancer activity of the compounds was evaluated by comparing with the experimental results. Thus, the causes of the anticancer activity of compounds were investigated