Hücre selex yöntemiyle intraselüler adhezyon molekülü-1 (ICAM-1)'e özgü DNA aptamerlerinin belirlenmesi
Development of DNA aptamers against ICAM-1
  1. Tez No: 707241
  2. Yazar: BERKE BİLGENUR KANDEMİR ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN BAYRAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kanser dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sıradadır. Birçok kanser bağlantılı ölüm ise metastaz kaynaklıdır. Birçok kanser hücresi tipinin yüzeyinde ifade edilen hücrelerarası tutunma molekülü-1'in (ICAM-1) tümör hücrelerinin tutunması, invazyonu ve göçünde rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, hücre SELEX yöntemi ile ICAM-1(+) CHO-ICAM-1 hücreleri kullanılarak ICAM-1'e karşı DNA aptamerleri geliştirilmiştir. Onuncu SELEX döngüsü sonunda elde edilen SELEX havuzu dizilenmiş ve içlerinden en çok zenginleşen beş dizi seçilmiştir. Bu beş dizi sekanslanıp ICAM-1(+) CHO-ICAM-1, ICAM-1(−) MIA PaCa-2 ve ICAM-1(+) MCF 7 hücrelerine bağlanma davranışları ve afiniteleri bakımından karakterize edilmiştir. Bunun yanında, dizilerin göç ve invazyonu engelleyebilme yetenekleri de test edilmiştir. Beş potansiyel aptamer dizisinin hem CHO ICAM-1 hem de MCF 7 hücrelerine özgün olarak bağlandığı görülmüş olup CHO ICAM-1 hücrelerine 18,2 ile 38,2 nM aralığındaki yüksek Kd değerleri ile bağlandığı tespit edilmiştir. Bunların arasından 3 aptamer dizisi ise CHO ICAM-1 hücrelerinin hem göç hem de invazyonunda en az %61 oranında inhibisyon sağlamıştır. Sonuçlar göstermektedir ki seçilen aptamer dizileri yüzeyinde ICAM-1 ifade eden kanser hücrelerini spesifik olarak tanıyıp bağlanabilmekte ve ICAM-1 bağıntılı etkileşimleri engelleyerek dolaşımdaki kanser hücrelerinin göç ve invazyonunu engelleyebilme potansiyeli sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second leading cause of death worldwide and in Turkey. Most of the cancer-related deaths result from metastasis. As expressed on the surface of various cancer cell types, intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1) has been shown to play a role in the attachment, invasion and migration of tumor cells. In this study, DNA aptamers were generated against ICAM-1 by cell-SELEX method using ICAM-1(+) CHO-ICAM-1 cells. The pool obtained at the end of the 10th round of SELEX was sequenced and the most enriched sequences were characterized for their binding behaviors and affinities to ICAM-1(+) CHO-ICAM-1, ICAM-1(−) MIA PaCa-2 and ICAM-1(+) MCF 7 cells. Moreover, the inhibition abilities of sequences on migration and invasion were measured. The five aptamer sequences were obtained selectively binding to both CHO-ICAM-1 cells and MCF 7 cells. Binding to CHO ICAM-1 cells resulted with high Kd values ranging from 18.2 to 38.2 nM. Three of these aptamers showed inhibition in both migration and invasion of CHO-ICAM-1 cells at least 61%. All these results suggested that these aptamers have potential to detect specifically ICAM-1 expressing tumor cells and inhibit migration and invasion by blocking ICAM-1 related interactions of circulating tumor cells.