Aronia melanocarpa uygulamasının epiteliyal ovaryum kanseri hücre hattı skov-3 üzerine immünositokimyasal ve apoptotik etkilerinin incelenmesi
Investigation of immunocytochemical and apoptotic effects of aronia melanocarpa application on epithelial ovarian cancer cell line skov-3
- Tez No: 538762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN BAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ovaryum kanseri, ölümcül jinekolojik kanser türleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Mevcut kemoterapötik yöntemler hastaların çoğunda yetersiz kaldığından yeni tedavi seçenekleri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Paklitaksel ovaryum kanseri de dâhil olmak üzere birçok kanser türleri için kematerapik bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Paklitaksel'in kanser hücrelerini apoptozise yönlendirerek kanseri yok etmede kullanıldığı bilinmektedir. Çoğu kanser türleri gibi ovaryum kanseri de, başlangıçta bu kemoterapik ilaca yanıt verirken, uzun vadede, ilaç direnci gelişir ve tedavide başarısız olunur. İlaç direncini baskılayabilmek için kemoterapotik ilaçları ile birlikte antioksidanlar da tedavi için önerilmiştir. Aronia Melanocarpa, antosiyanin içeriği yüksek olan bir bitki olup, çeşitli çalışmalarla antitümör etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, Aronia Melanocarpa'nın epiteliyal ovaryum kanseri olan SKOV-3 hücre hattına etkilerinin in vitro yöntemlerle incelenmesi amaçlanmıştır. Aronia Melanocarpa konsantrasyonları 400 μg/ml, 300 μg/ml, 200 μg/ml, 150 μg/ml, 100 μg/ml, 75 μg/ml, 50 μg/ml, 25 μg/ml, 10 μg/ml, 5 μg/ml, 1 μg/ml şeklinde ve 24 saat, 48 saat ve 72 saat aralıkla uygulanmıştır. Aronia Melanocarpa'nın SKOV-3 ovaryum kanseri hücrelerine sitotoksik etkilerini saptamak amacıyla MTT testi ile etkin olan 5 doz seçilerek apoptozis üzerine etkileri TUNEL yöntemiyle araştırılmıştır. Bu etken maddenin tümör hücrelerindeki PI3K, mTOR, p 38 MAPK sinyal yolağı üzerinden olan etkisi immünositokimyasal (ICC) yöntemle belirlenmiştir. Aronia Melanocarpa'nın MTT, ICC ve TUNEL testi ile 5 doz içerisinde en etkin olanı belirlenerek, paklitaksel ile kombinasyon şeklinde uygulama yapıldıktan sonra TUNEL ve immünositokimyasal testler uygulanmıştır. Bu çalışmada güçlü antioksidan ve antosiyanin içeriği olan Aronia Melanocarpa ile paklitakselin kombinasyonunun etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Sonuçlar ANOVA istatistik testleri ve Graphpad yazılım programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is at the top of the list of deadly gynecological cancers. Since chemotherapeutic methods are insufficient in the most of patients, new treatment options are being studied. Paclitaxel is used as a chemotherapeutic drug for many types of cancer, including ovarian cancer. Paclitaxel is known to be used to destroy cancer by directing cancer cells to apoptosis. As with most cancer types, ovarian cancer responds to this chemotherapeutic drug initially, while in the long term, drug resistance develops and treatment fails. In order to suppress the drug resistance, antioxidants and chemotherapeutic drugs have been proposed for treatment. Aronia Melanocarpa is a plant with high anthocyanin content and has been shown to have anti-tumor effects in various studies. The aim of this study is to investigate the effects of Aronia Melanocarpa on epithelial ovarian cancer SKOV-3 cell line by in vitro methods. Aronia Melanocarpa concentrations is selected as 400 μg / ml, 300 μg / ml, 200 μg / ml, 150 μg / ml, 100 μg / ml, 75 μg / ml, 50 μg / ml, 25 μg / ml, / ml, 1 μg / ml and supplied by 24 hours, 48 hours and 72 hours. In order to determine the cytotoxic effects of Aronia Melanocarpa on SKOV-3 ovarian cancer cells, 5 effective doses are selected by MTT test and effects on apoptosis are investigated by TUNEL method. The effect of this active substance on PI3K, mTOR, p38 MAPK signalling pathways in tumor cells is determined via immunocytochemical (ICC) methods. With the results of MTT, ICC and TUNEL tests of Aronia Melanocarpa, the most effective dose in 5 doses is determined and TUNEL and immunocytochemical tests are applied after combination with paclitaxel. In this study, it is aimed to investigate the effect of the combination of Aronia Melanocarpa and paclitaxel, which are strong antioxidants and anthocyanins. The results are interpreted with ANOVA statistical tests and Graphpad software program.