Larenks kanserlerinde klinik, histopatolojik ve immünhistokimyasal parametrelerin lenfatik metastaz ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of relationship between clinical histopathological-immunhistochemical parameters and lymphatic metastasis in laryngeal cancer
  1. Tez No: 70733
  2. Yazar: LEVENT BEKİR BEDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖYBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
47 VI. ÖZET Larenksin yassı hücreli karsinomları baş-boyun bölgesine ait karsinomlar arasında önemli bir yer tutmaktadır ve bu hastalıkta prognozu etkileyen faktörler içinde en önemlisi lenfatik yolla gelişen boyun metastazıdır. Bu nedenle tümör metastazının moleküler temellerinin araştırılması ve metastatik potansiyele sahip tümörlerin saptanmasına yönelik bilgilerimizin geliştirilmesi gerekmektedir. Tümör hücresi ile normal vücut hücreleri arasındaki spesifik etkileşimler adezyon molekülleri yoluyla olmaktadır. Hücre adezyon moleküllerinden olan ve ekstraselüler matriksdeki hyaluronik asit ile etkileşimi sonucu hem normal hem de tumoral hücrelerin motilitesini ve morfolojisini düzenlediği düşünülen CD44'ün ve hücrelerin birbirlerine ve bazal membrana tespitinde rol oynayan desmozom'ım gerek hücre kültürlerinde ve gerekse in-vivo çalışmalarda tümör gelişimi ve metastaz oluşumu ile ilişkisi incelenmiştir. Ancak, özellikle CD44 konusunda literatürde birbirinden farklı sonuçlar ortaya konulmuştur. Bunların dışında hücre iskeletinin ana kompartımanlarından birisini oluşturan“intermediate filament protein”polimerleri de metastaz ile ilişkisi araştırılan bir başka gruptur. Bu grupta yer alan ve mezanşimal tipte hücrelere spesifikliği ile bilinen vimentin 'in epitelyal orjinli tümörlerde görülmesi ile tümör hücrelerinin mezanşimal hücrelere benzer şekilde hareketlilik kazanma ve dolayısıyla da metastaza eğilimi arasındaki ilişkiyi inceleyen bazı çalışmalar bulunmaktadır. Biz de larenks kanserlerindeki lenfatik metastaz sorununa ışık tutmayı amaçladığımız bu çalışmamızda, larenks kanseri tanısı ile ameliyat ettiğimiz olguların klinik verileri ile birlikte histopatolojik parametrelerini (hücre diferansiyasyonu, kıkırdak invazyonu, tümör derinliği) incelerken desmozom, CD44 ve vimentin için de spesifik monoklonal antikorlar kullanarak immün-histokimyasal48 analiz yaptık ve lenfatik metastaz ile sadece klinik ve klasik histopatolojik parametreler arasında değil immürthistokimyasal parametreler arasında da bir korelasyon olup olmadığını araştırdık. Histolojik olarak iyi diferansiye tümörlerde lenf nodu metastazına daha az rastlandığını belirledik. Bu çalışmada, ayrıca, immünhistokimyasal parametrelerin diğer klinik ve histopatolojik verilerle olan ilişkisini de değerlendirdik. Vimentin ve desmozom ile lenfatik metastaz arasında ilişki bulamazken CD44'ün metastatik grupta anlamlı şekilde düşük olduğunu saptadık. Ayrıca desmozomun da iyi diferansiye vakalarda daha yüksek oranda bulunduğunu gözledik. Bu bulgulara dayanarak vimentin ve desmozom için olmasa bile CD44 için lenfatik metastazı belirlemede klinik muayeneden daha iyi bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
49 VII. SUMMARY Squamous cell carcinomas of the larynx have a spesific issue in head and neck carcinomas and most important factor on prognosis of the disease is servical metastasis via lymphatic vessels. Therefore it's mandotory to to search molecular basis of metastasis and to advance informations about determination the tumors with metastatic potential. Spesific interaction between tumor cells and normal body cells occurs via adhesion molecules. CD44, one of the cell adhesion molecules and considered regulating motility and morphology of the tumor cells as a result of interaction with hyoluronic acid in extracellular matrix and desmosome functioning in cell-cell and cell-basal membrane adhesion have been studied to determine their effect on tumoral and metastatic development by in cell lines and in vivo studies. But there are different results in literature specifally about CD44. In addition,“intermediate filament protein”polimers are another group of molecules studied with respect to metastasis. Vimentin is one of them and known as its spesifity to mesenchymal cells. Some reports investigated relation between determination of vimentin in epithelial tumors and tendency of tumor cells to metastasis by acquiring motility like mesenchymal cells. In this study, aiming to find out the lymphatic metastasis issue in larynx cancer, it's investigated to relation between lymphatic metastasis and clinical, pathological data furthermore immunhistochemical parameters of CD44, desmosome, vimentin using spesific monoclonal antibodies. Metastasis to lymphatic nodes is lower in hitologically well- differentiated tumors. In metastatic group, CD44 positivity is significantly low in spite there is no correlation between lympatic metastasis and desmosome or vimentin. In addition desmosom positivity is high in well-differentiated cases. As a result CD44 is important in determining lympatic metastasis in larynx cancers.