Horlama ve uyku apneli hastaların uyku kaliteleri ve üst hava yolu anatomisinin obstrüktif uyku apnesi sendromunun fizyopatolojisindeki rolü
- Tez No: 70734
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada olguların hepsi horlama şikayeti ile başvuran, anamnez ve hikayesi sonucu uyku apnesi olması düşünülen olgulardan oluşmuştur. Tüm olgulara polisomnografi yapılmıştır. Bu inceleme sonucuna göre 48 olgunun 23 'üne uyku apnesi sendromu teşhisi konmuştur. Uyku apnesi sendromu tespit edilen olguların yaş ortalamaları 47.47, tespit edilmeyenlerin ise 49.80 olarak bulunmuştur. Apneli grubun uyku etkinlik indeksi 86.34±11.09, horlamalı grubun 84.04±9.85; uyku başlangıç latanslan ise apneli ve horlamalı grupta sırasıyla 12.65±10.44 ve 12.32±11.01 olarak tespit edilmiştir. REM latansı apneli grubun 133.86177.98 iken, horlamalı grubun 107.24±84.80 olarak bulunmuştur. Uyku apnesi sendromu tespit edilen olgularda ortalama REM uykusu oranı 10.47±4.61, evre 3 ve 4 uyku oranı 7.08±5.95, uyku apnesi sendromu tespit edilmeyen horlamalı olgularda ise REM uykusu oranı 12.76+9.47, evre 3 ve 4 uyku oranı 8.92±9.53 olarak tespit edilmiştir. Her iki grubun uyku skor sonuçlan arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Obstruktif uyku apnesi tespit edilen olguların (n=15),uyku apnesi sendromu tespit edilmeyen horlamalı olguların (n=18) ve hikayesinde horlama şikayeti bulunmayan kontrol grubunun (n=9) bilgisayarlı boyun tomografileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subjects of this study composed of the patients who admitted to our institution with the complaint of snoring. The history and symptoms of the patients had predicted as having them sleep apnea. All the patients underwent polysomnographic evaluation which resulted 23 of 48 patients had the diagnosis of sleep apnea. The mean age of patients with sleep apnea group was found 47.47 years, and 49.80 years for the non-apneic patients. The average sleep efficiency index of apneic patients was 86.34± 1 1.09, while it was 84.04±9.85 in the group of non-apneic patients. The average initial sleep latency was 12.65±10.44 and 12.32±11.01 in apneic and non-apneic snorers respectively. While the average REM latency of apneic patients was 133.86±77.98, it was 107.24±84.80 in non-apneic patients. In apneic patients, average percentage of REM sleep was 10.47±4.61, percentage of stage 3-4 sleep was 7.08±5.95; in non-apneic patients average percentage of REM sleep and stage 3-4 sleep were 12.76±9.47 and 8.92±9.63 respectively. No significant difference had been demonstrated between sleep score results of each group. Computerized tomographic scans of neck of obstructive apneic patients (n=15), non-apneic patients (n=18) and of control group, which includes the subjects who had no history of snoring, were evaluated. The narrowest segment of upper airway was found at the level of velopharynx.