Saha çalışmalarında altyapı verilerinin artırılmış gerçeklik teknolojisi ile gösterimi
Displaying infrastructure data with augmented reality technology in field works
  1. Tez No: 707399
  2. Yazar: MEHMET EMİN DOLAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ULUKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak dünya genelinde kentleşme oranı da hızla artmaktadır. Şehirler tasarlanırken, kentlerde yaşayan toplumların refah düzeyinin artırılması açısından altyapı çalışmalarına da önem verilmektedir. Altyapı hizmetleri bakımından elektrik, içme suyu, kanalizasyon, doğalgaz, telekomünikasyon ve internet hizmetlerinin insanların kullanımına sunulması resmi ve özel kurumlarca sağlamaktadır. Altyapı hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde kullanıma sunulabilmesi için şehir planlarının oluşturulma aşamasında altyapı projelerine de önem verilmesi gerekmektedir. Altyapı yönetiminde altyapı envanterlerinin takip edilmesi ve bakım onarımlarının düzenli olarak yapılması bu açıdan önemlidir. Saha çalışmalarında mevcut altyapı verilerinin görüntülenmesinin sağlanması ile altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesinde ve bakımında yaşanan sorunlar azaltılabilecektir. Bu bağlamda, yapılan çalışmada, saha çalışmalarında artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanılması ile altyapı hizmetlerinde verimliliğin artırılması amaçlanmıştır. Tasarlamış olduğumuz mobil artırılmış gerçeklik uygulaması ile çalışma bölgesinde yer alan içme suyu ve kanalizasyon şebekelerine ait altyapı verilerin görselleştirilmesi sağlanmıştır. Altyapı çalışmalarında artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanılması sağlanarak yaşanan ekonomik ve zaman kayıplarının önüne geçilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rate of urbanization worldwide is increasing rapidly in parallel with technological developments. While designing the cities, importance is given to infrastructure studies in order to increase the welfare level of the societies living in the cities. Infrastructure services provide electricity, drinking water, sewerage, natural gas, telecommunication and internet services to people. In order to provide infrastructure services in a healthy way, it is necessary to give importance to infrastructure projects during the creation of city plans. In infrastructure management, it is important to follow the infrastructure inventories and make maintenance repairs regularly. It is thought that the problems experienced in infrastructure services will be reduced by enabling the display of existing infrastructure data in field studies. In this context, it is aimed to increase efficiency in infrastructure services by using augmented reality technology in field studies. With the mobile augmented reality application, we have designed, the visualization of the infrastructure data of the drinking water and sewerage networks in the study area is provided. It is foreseen that economic and time losses can be prevented by using augmented reality technology in infrastructure works.