8- 12 yaş grubu yüzücülerde 6 haftalık balistik antrenmanın grab ve track çıkışa etkisi
The effect of 6-week ballistic training on grab and track ENTRY in 8-12 age group swimmers
  1. Tez No: 707459
  2. Yazar: SÜMEYYE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde sosyo-ekonomik alanda meydana gelen gelişmeler insanların hareket alanlarını önemli ölçüde sınırlandırmıştır. Bu durum yürüme, hareket etme, spor yapma gibi hareketlerde azalmaya neden olmaktadır. Bu nedenle spor ve egzersiz gibi faaliyetler bireylerin yaşantısında, sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için önemli hale gelmiştir. Bireylere hareket kabiliyeti sağlayan önemli sportif faaliyetlerden biri de yüzmedir. Yüzme bireylerin belirli mesafeleri su içerisinde kat etmelerini sağlayan anlamlı hareketlerdir Bir spor dalı olarak yüzme ise, bir sporcunun su içerisinde belirlenmiş mesafeleri sırt üstü, serbest, kelebek gibi çeşitli teknikler kullanarak kısa sürede tamamlamalarıdır. Yüzme sporu bütün vücut kaslarının kullanıldığı bir spor dalıdır. Balistik antrenman, kasların yaylanma ve gerdirme gibi hareketler yaparak eklemlerin hareket geliştiğinin artırılması, ani hareketlerde duyarlı hale gelerek dinamik ve hızlı hareket etmeyi sağlayan antrenman türüdür. Balistik kavramı, vücudun ani bir uçuş aşamasına yansıtıldığı ve bu nedenle atlama, atış veya grev gibi egzersizleri içerebileceği bir eğitim yöntemini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, developments in the socio-economic field have significantly limited the movement areas of people. This situation causes a decrease in movements such as walking, moving, and doing sports. For this reason, activities such as sports and exercise have become important in the lives of individuals to maintain a healthy life. One of the important sporting activities that provide mobility to individuals is swimming. Swimming is meaningful movements that enable individuals to cover certain distances in water. Swimming as a sport is that an athlete completes the determined distances in the water in a short time by using various techniques such as back, free, butterfly. Swimming is a sport in which all body muscles are used. Ballistic training is a type of training that increases the development of movement of the joints by making movements such as springing and stretching the muscles, and enables dynamic and fast movement by becoming sensitive in sudden movements. The concept of ballistics refers to a training method in which the body is reflected in a sudden flight phase and therefore can include exercises such as jumping, shooting or striking. Purposse: In this research, investigated.that the effect of 6 weeks at swim ballistic training on grab and track starts.