Iranian soft power in Azerbajan and the Second Karabakh War
Azerbaycan'da İran yumşak gücü ve İkinci Karabağ Savaşı
- Tez No: 707460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Azerbaycan-İran ilişkilerinin çeşitli boyutları, iki devletin birbirine karşı kullandığı belirli etki mekanizmalarını içermektedir. Bu mekanizmalardan biri de İran'ın yumuşak gücünün Azerbaycan'a yansıtılmasıdır. Sadece bu konuyu hedef alan sınırlı sayıda literatür olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle, bu tez, mevcut literatürü analiz ederek İslam Cumhuriyeti'nin Azerbaycana karşı yumuşak güç projeksiyonuna odaklanmaktadır. Ayrıca tez, dini ve din dışı olarak sınıflandırılan İran yumuşak gücü türleri hakkında yeni bilgiler sağlayarak literatüre katkı sağlamaktadır. İran'ın her iki türdeki yumuşak güç uygulama yöntemleri de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tez, 27 Eylül - 10 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşen İkinci Karabağ Savaşı sonrasında İran yumuşak gücünün durumunu ve olası dönüşümünü tartışmaktadır. İran'ın Azerbaycan'daki yumuşak gücünü ve İkinci Karabağ Savaşının bunun üzerindeki etkisini incelemek için, araştırma iki yöntem kullanır: uzman görüşmesi ve içerik analizi. Böylece tezin Azerbaycan-İran ilişkileri ve İslam Cumhuriyeti'nin yumuşak güç kullanımı hakkında değerli bilgiler vermesi amaçlanmaktadır. Ayrıca tez, İkinci Karabağ Savaşı sonrasında bölgedeki güç dengelerinin değişimini de dikkate alarak konuyu güncel tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The various dimensions of Azerbaijan-Iran relations contain certain mechanisms of influence that the two states use against one another. One of these mechanisms is the projection of soft power by Iran onto Azerbaijan. This thesis focuses on the projection of soft power by the Islamic Republic in Azerbaijan through analyzing the available literature. Furthermore, the study makes a contribution to the literature by providing new knowledge about different kinds of Iranian soft power, which are categorized as religious and non-religious. Both methods of Iran's soft power projection are explored in detail and possible transformations of Iranian soft power in the context of shifting balance of power in the region after the Second Karabakh War at the end of 2020 are examined. To analyze Iranian soft power in Azerbaijan and the impact of the Second Karabakh War, this research uses two methods: expert interview and content analysis. Thus, it is intended that the thesis will give valuable insights into Azerbaijan-Iran relations and the use of soft power by the Islamic Republic while taking into consideration the consequences of the new balance of power in the region following the Second Karabakh War.