İnmeli hastalarda demografik özellikler, risk faktörleri sıklığı, prognoz ve erken dönemde kötü prognoz göstergeleri
  1. Tez No: 70747
  2. Yazar: BEKİR TUĞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET İnme istatistiksel verilerin yeterli olduğu ülkelerde erişkinlerde en sık dizabilite nedeni ve üçüncü en sık ölüm nedenidir. Çok sayıda istatistiksel veri göstermektedir ki, inme insidensi, dizabilte ve fatalite oranlan ülkeler ve ırklar arasında değişkenlik göstermektedir. İnme ile ilgili bir diğer önemli nokta da inmeli hasta ile karşılaşıldığında, fatalite ve morbidite üzerine etkili olan faktörleri ortaya koymak ve bu bulgulardan yola çıkarak ilerisi için ölüm oranlarım azaltabilecek girişimlere zemin hazırlayabilmektir. Bu amaca yönelik olarak ülkemizden inmeli hastalardaki demografik özellikler fatalite ve bağımlılık oranlan ile bunlara etki eden faktörlerin ortaya konması planlandı. Toplam 166 hasta ardışık olarak değerlendirildi. İnme patolojik tipi 124 hastada iskemik, 41 hastada hemorajik olarak belirlendi. Bir hastada ise patolojik tip belirlenemedi. Hastaların tümünde en sık olarak tespit edilen risk faktörü hipertansiyondu. İkinci sıklıkta tespit edilen risk faktörü ise eşlik eden iskemik kalp hastalığı idi. Diğer sık eşlik eden risk faktörleri de sırası ile sigara kullanımı. Diabetes mellitus ve geçici iskemik ataktı. Geçici iskemik atak iskemik inmeli hastalarda %14 dolayında saptanırken hemorajik inmeli hastalarda hiç saptanmadı. Hastalarımızdaki ilk inme oranı %80 idi. %20 kadar hasta en az ikinci inmelerini geçirmekte idi. En az ikinci inmesini geçirmekte olan hiç bir hastada ilk inmenin yaratabileceği başkalarına bağımlılık mevcut değildi. OCSP klinik sınıflamasına göre iskemik inmeli hastalarda en sık PACS, hemorajik inmelilerde ise TACS alt grubu saptandı. TOAST etiyolojik sınıflamasına göre iskemik inmeli hastalarda en sık saptanan etiyoloji kardiyoembolizmdi. Ancak en büyük grubu nedeni belirlenemeyenler oluşturdu. İnmeden sonraki 6. ay sonunda iskemik inmeli hastaların %16'sı kaybedilirken yaşayanların %39'u başkalarına bağımlı idi. Bu oranlar hemorajik inmeli hastalar için sırası ile %42 ve %54 idi. İlk 6 ay sonunda iskemik inmelilerde %4 ve hemorajik inmelilerde ise %8 dolayında rekürrens saptandı. 72Tüm hastalar için fatalite morbiditeye etki eden faktörler araştırıldığında, klinik tablonun TACS olması, bilinç durumunun uyuklar, stupor veya komada olması, ve hastaların diyabetinin olması bağımsız olarak kötü prognoz göstergesi idi. İskemik inmeli hastalar incelendiğinde klinik tablonun TACS olması ve hastanın diyabetinin olması anlamlı bir şekilde o hasta için prognozun kötü olacağına işaret ediyordu. SUMMARY Stroke is the leading cause of disability and the third cause of all deaths in the countries, which have available statistical data. Stroke incidence, disability and fatality rates vary among countries and races. Another important point about stroke is the need to determine factors that effect fatality and morbidity, in order to provide measures that could decrease future disability and mortality due to stroke. The purpose of this study is to determine demographic characteristics, fatality and disability rates and the factors that effect these rates in our country. We evaluated 166 consecutive stroke patients. The nature of the stroke was ischemic in 124 patients, haemorrhagic in 41 patients, and undetermined in 1 patient In our study, hypertension was found as the most frequent risk factor in all patients. The second important risk factor was ischemic cardiac disease. Other related risk factors were cigarette smoking, diabetes mellitus and transient ischemic attack. Although transient ischemic attack was determined in 14% among patients with ischemic stroke, it was not determined in any patients with haemorrhagic stroke. Eighty % of the patients suffered their first stroke, and 20 % were having at least their second stroke. In the latter group none of the patients were dependent to another person due to the previous stroke. According to OCSP classification, PACS was the most frequent clinical subgroup in patients with ischemic stroke and TACS was found as a most frequent clinical subgroup in 73
Özet (Çeviri)
Tüm hastalar için fatalite morbiditeye etki eden faktörler araştırıldığında, klinik tablonun TACS olması, bilinç durumunun uyuklar, stupor veya komada olması, ve hastaların diyabetinin olması bağımsız olarak kötü prognoz göstergesi idi. İskemik inmeli hastalar incelendiğinde klinik tablonun TACS olması ve hastanın diyabetinin olması anlamlı bir şekilde o hasta için prognozun kötü olacağına işaret ediyordu. SUMMARY Stroke is the leading cause of disability and the third cause of all deaths in the countries, which have available statistical data. Stroke incidence, disability and fatality rates vary among countries and races. Another important point about stroke is the need to determine factors that effect fatality and morbidity, in order to provide measures that could decrease future disability and mortality due to stroke. The purpose of this study is to determine demographic characteristics, fatality and disability rates and the factors that effect these rates in our country. We evaluated 166 consecutive stroke patients. The nature of the stroke was ischemic in 124 patients, haemorrhagic in 41 patients, and undetermined in 1 patient In our study, hypertension was found as the most frequent risk factor in all patients. The second important risk factor was ischemic cardiac disease. Other related risk factors were cigarette smoking, diabetes mellitus and transient ischemic attack. Although transient ischemic attack was determined in 14% among patients with ischemic stroke, it was not determined in any patients with haemorrhagic stroke. Eighty % of the patients suffered their first stroke, and 20 % were having at least their second stroke. In the latter group none of the patients were dependent to another person due to the previous stroke. According to OCSP classification, PACS was the most frequent clinical subgroup in patients with ischemic stroke and TACS was found as a most frequent clinical subgroup in 73patients with haemorrhagic stroke. Cardioembolism was the most frequent etiology according to TOAST classification in patients with ischemic stroke, however the patients with unknown etiology constituted the major group. The overall 6-month case fatality rate was 16% and among survivors, being dependent to another person was 39% in patients with ischemic stroke. In the patients with haemorrhagic stroke, these rates were 42% and 54%, respectively. During the follow-up period, recurrent strokes occurred in 4% of the patients with ischemic stroke and 8% of the patients with haemorrhagic stroke. When we evaluate the factors which effect morbidity and fatality rates in all patients, TACS clinical subgroup, disturbed consciousness such as somnolance, stupor or coma, and diabetes were found as independent determinants poor prognosis. When we evaluated the ischemic patients alone, TACS clinical subgroup and diabetes were found as significant indicator for poor prognosis. 74