تحقيق سورة الرحمن للعلامة حمامي زادة المتوفي سنة 1265 هجرية
Tefsiru'l-Hammami (Ö. 1265 H.) fi Dakaiki's-Suver es-Selas Süretü'r-Rahman dirase ve tahkik / Rahmân Sûre, (Verses of Rahmân) edition and study.annotation.testimony
  1. Tez No: 707488
  2. Yazar: MAADH MOHAMMED YASEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Hamamizade'nin Rahman suresi tefsirini incelemenin birden fazla faydası bulunmaktadır: Hamamizade'nin tefsiri, hicri 12. yüzyıl miladi 18.yüzyıla tekabül eden sürede yaygın Osmanlı tefsirlerinin bir örneği olarak sayılmaktadır. Ancak eser, Türkiye ve diğer İslami ülkelerde halk arasındayaygınlığa sahip olsa da akademik çalışma ve tahkik açısından hak ettiği ilgiyi görmemiştir. Bundan ötürü tefsirleri hala tahkik edilmemiş, belirlenmemiş ve çalışılmamıştır. Tefsirinde daha çok Kur'an'ın Kur'an ile tefsiri yöntemine dayanmış ve kapsamlıca ele almıştır. Aynı şekilde tefsirde hadisi şeriflere, sahabe ve tabiin rivayetlerine dayanmış ve kıraat farklılıkları, nüzul sebepleri gibi birçok ulumü'l Kur'an başlığını da ele almıştır. Bunun beraberinde Hamamizade'nin tefsirini destekleyici nitelikte sunduğu hadislerde çoğunlukla sened kısmını ihmal etmiş ve herhangi bir kaynağı bulunmayan kıssalara, hikayelere ve haberlere çok fazla yer verdiği görülmüştür. Bu tezin ulaştığı en önemli sonuçlar şu şekildedir: 1- O döneme ait tefsir çalışmalarını yürüten araştırmacı sayısının azlığından dolayı Hamamizade'nin tefsirleriyle ilgilenme fırsatı bulunamamıştır. Bu durum da İslami literatürü ve o dönemin müfessirlerinin yöntemlerini araştırmada yoksun bırakmıştır. 2- Hamamizade kendine özgü üslubu ile tefsirinde ayet sonrası ayetlerin tefsirini lafzen ve manen benzer diğer ayetler ile yaparak tefsirde derinleşmektedir. Bunun yanı sıra şerhi ve tefsiri destekler nitelikteki hadislere ve sahabe ve tabiinin rivayetlerine yer vermektedir. 3- Tefsiri, ulumü'l Kur'an çalışmaları özellikle de kıraatler hususunda zengin bir içeriğe sahiptir. 4- Hamamizade kullandığı kaynaklara doğrudan erişime özen göstermektedir. 5- Begavi, Beyzavi ve Kurtubi gibi büyük müfessirlerden faydalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Studying the interpretation of Surat al-Rahman by Hamami Zadeh, may Allah have mercy on him, has several benefits since it is considered a model of the Ottoman interpretations that were widespread in the twelfth-century AH, corresponding to the eighteenth-century AD. Despite the popularity of his interpretations among the public in Turkey and other Islamic countries, hewas not studied and researched as he deserves and his interpretations are still notresearched, controlled, and studied. In most of his interpretations, he relied on the transmitted interpretation, such as the interpretation of the Qur'an with the Qur'an which he handled with elaboration, and the interpretation of the Qur'an with Hadith and the speeches of the companions and followers. His interpretations also contained most of the studies of the science of Qur'an, including the reasons for revelation and the different readings, and others. But he, may Allah have mercy on him, often neglected the chain of transmission in his narrations of the hadiths he cited in support of a specific explanation. It is also noted that he conveyed many news, narratives and stories that have no chain of narration. The most important findings of the thesis are: 1- The scarcity of researchers who paid attention and dealt with the interpretations of that period, as he did not have the opportunity to have his interpretations taken care of, which impoverishes the Islamic library and its need to know the methods of the interpreters of that era. 2- The uniqueness of Sheikh Hamami Zadeh's style of interpretation, as he mentions the verse and then explains it using all the words and meanings that it resembles from other verses. Then he elaborates mentioning the hadiths that support his explanation and interpretation, in addition to the speeches of the companions and followers. 3- The abundance of research of Qur'an science in his interpretation, especially the science of readings. 4- The great care Sheikh Al-Hamami, may God have mercy on him, took in referring to the sources from which he took, narrated, and relied upon.