The nascent march of 'new-generation' food initiatives in the emerging struggle for food sovereignty in Turkey
Türkiye'de gelişmekte olan 'yeni nesil' gıda inisiyatiflerinin yeni doğan gıda egemenliği mücadelesindeki ilerleyişi
  1. Tez No: 707545
  2. Yazar: İREM SOYSAL AL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu tez sayıları son üç senedir ciddi bir ivme ile artan kentli kolektif ekolojik gıda inisiyatiflerini incelemektedir. Bir buçuk senelik katılımcı gözlem ile bu inisiyatiflerin ağında yer alan türeticiler, üreticiler ve üretici örgütlenmeleri ile yapılan derinlemesine görüşmelerden oluşan bir saha araştırmasına dayanmaktadır. Araştırma, 1) geliştirmeye çalıştığı alternatif ve ekolojik gıda üretimi, tüketimi ve dağıtım ilişkileri, 2) inşa etmeye çalıştığı yatay ve katılımcı örgütlenme modelleri ile diğer“alternatif”lerden ayrıştırdığı“yeni nesil”gıda tüketim kooperatiflerine odaklanmaktadır. Bu kooperatiflerin gerçekleştirdiği somut dönüştürücü pratikler ile üreticilerle kurdukları doğrudan ve güven temelli ilişkileri ortaya koymaktadır. Tez, bu kooperatiflerin çeşitli aktörlerle işbirliği içerisindeki ağsal büyümesinin günümüzde şirket egemenliğiyle şekillenen gıda rejimine alternatif ve halkların gıda egemenliği için olumlu etkileri olacak bir potansiyel taşıdığını savunmaktadır. Tohumun ve gıdanın bir takım sosyo-ekonomik, ekolojik ve politik ilişkiler barındırdığını ve sağlıklı gıdanın herkes için bir ihtiyaç olduğunu savunan müşterekler perspektifiyle bu kooperatiflerin yurttaşları gıda egemenliği hareketinde aktör olmaya davet eden alternatif bir kamunun inşasına katkıda bulunduğunu ileri sürmektedir. Bu çalışma belediyelerin alternatif gıda-tarım projelerini de irdelemektedir. Gıdanın üretimi, tüketimi ve dağıtımının organizasyonunda gıda egemenliği perspektifi ile, ekolojik üretimi ve türetici inisiyatifleri dahil birçok aktörün dayanışmasını destekleyen yerel yönetim projelerinin de önemli bir potansiyel taşıdığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the urban collective ecological food initiatives that have been increasing in number with considerable momentum in the last three years. It is based on fieldwork of one and a half years that consists of participant observation and in-depth interviews with prosumers and producers/producer organizations in the network of these initiatives. This research focuses on“new-generation”consumer food cooperatives and identifies their differences from other alternatives as follows: 1) the alternative and ecological production, consumption, and distribution relations of food they attempt to develop, 2) the horizontal and participatory organizational models they try to build. It indicates their concrete transformative practices and direct trust-based relations with small farmers and producer organizations. This dissertation suggests that they have potential to bring positive outcomes for food sovereignty in today's pressuring corporate food regime, if they expand cooperation with various actors to impact on the state's agri-food policies. Their consideration of food and seeds as comprising of socio-economic, ecological, and political relations and their definition of healthy food as a necessity for all, build their commoning politics of food, which also contribute to the opening of an alternative public space for citizens to engage in the emerging struggle of food sovereignty in Turkey. This study also examines alternative municipal agri-food projects. It suggests that local governments also have potential for contributing to alternative agri-food relations if they support ecological production and solidarity for diverse actors, including prosumer initiatives, in the organization of production, distribution, and consumption of food with a food sovereignty perspective.