Genioplastide kullanılan iki farklı plak tasarımının farklı açılarda uygulanmasının stabiliteye etkisinin biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of the effects of application of two different plate design used in genioplasty in different angles on stability
  1. Tez No: 707568
  2. Yazar: MUSTAFA AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK CEZAİRLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı genioplastide kullanılan düz dört delikli plaklarla çift Y şeklinde plakların farklı büküm açılarında biyomekanik test ünitesinde kuvvet uygulanarak yük deplasman değerlerinin belirlenmesi ve stabilizasyonlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 30 adet sentetik mandibula modellerinde 8 mm ilerletme genioplastisi uygulanmıştır. Çalışmamız 2 ana ve 3 alt gruptan oluşmaktadır. Bir gruptaki modeller (Grup I) 2 adet düz 4 delikli plakla fikse edilirken diğer gruptaki modeller (Grup II) çift Y şekilli tek plak ile fikse edilmiştir. Distal segmentine tam adaptasyonla uyumlanan plaklar 90 derece (Grup Ia - IIa) kabul edilmiştir. Diğer gruplar için de elle büküm yapılarak 100 (Grup Ib - IIb) ve 110 (Grup Ic - IIc) derece grupları ile toplamda 6 alt grup oluşturulmuştur. Mandibula modelleri hazır çene modelinden elde edilen tomografi görüntüleri kullanılarak üç boyutlu yazıcı (Creality CR-10 V3, Shenzhen, China) yardımı ile üretilmiştir. Özel tasarlanan deney düzeneğiyle servohidrolik test ünitesine yerleştirilen modellere çene ucuna geri çekme kuvvetini taklit edecek şekilde 20 N, 40 N, 60 N, 80 N dik kuvvet ve 5 N, 10 N, 15 N, 20 N oblik kuvvet uygulanarak yük-deplasman değerleri kaydedilmiştir. Uygulanan farklı açı ve miktardaki kuvvetlere göre gözlenen deplasman değerlerinin karşılaştırılmasında One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Grupların ikili karşılaştırmasında Tukey/Tamhane testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the load displacement values and compare the stabilization of flat four-hole plates and double Y-shaped plates used in genioplasty by applying force at different bending angles in the biomechanical test unit. Material and Method: In this study, 8 mm advancement genioplasty was performed on 30 synthetic mandible models. Our study consists of 2 main and 3 subgroups. The models in one group (Group I) were fixed with 2 flat 4-hole plates, while the models in the other group (Group II) were fixed with a double Y-shaped single plate. Plates aligned with full adaptation to their distal segment were accepted as 90 degrees (Groups Ia - IIa). A total of 6 subgroups were formed with 100 (Group Ib - IIb) and 110 (Group Ic - IIc) degree groups by hand twisting for the other groups. Mandible models were produced with the help of a three- dimensional printer (Creality CR-10 V3, Shenzhen, China) using tomography images obtained from the ready-made jaw model. Load-displacement values were recorded by applying a vertical force of 20 N, 40 N, 60 N, 80 N and an oblique force of 5 N, 10 N, 15 N, 20 N to the models placed in the servohydraulic test unit with a specially designed test setup imitating the retraction force on the jaw tip. One-Way ANOVA test was used to compare the displacement values observed according to the applied forces at different angles and amounts. Tukey/Tamhane tests were used for pairwise comparison of the groups.