أثر قراءة النحويين من القراء العشرة في اتساع المعنى
Kıraat-i aşere imamlarından dilcilerin kıraatinin Kur'ân'ın anlam genişlemesine etkisi / The effect of grammar reading on breadth of meaning among ten readers
- Tez No: 707651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BOZAN ALHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada kıraât imamlarından dilci olanlara ait kıraâtlerin Kur'ân yorumuna anlam genişlemesi açısından katkıları incelenecektir. Nitekim Kur'ân-ı Kerîm tefsir, fıkıh vb. İslami ilimlerin kaynağı olduğu gibi kıraâtler ve aralarındaki farklılıklar Arap dilbiliminin kaynağı olmuştur. Konunun bu yönüyle öneminin yanı sıra bu alanda yapılacak bir çalışma, Kur'ân ve Kur'ân kıraatlerine yöneltilen haksız eleştirilere cevap niteliğinde olması açısından daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada kıraâtler sadece anlam açısından incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmada kıraât farklılıklarının anlam genişlemesine katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmaya giriş mahiyetinde kıraâtler tanıtılmış, kıraât türleri, tarihi serüveni, sıhhat şartları, farklılık nedenleri ortaya konulmuş, oryantalistlerin kıraâtlere yönelttiği eleştirilere cevap verilmiş, son olarak kıraât farklılıklarının faydalarına temas edilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü iki ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci ana başlık altında Kûfe medresesi dilcilerinden olan Kıraât imamları Âsım, Hamza ve Kisâî hakkında bilgi verilmiştir. İkinci ana başlık altında da Basra dilcilerinden olan kıraât imamları Ebû 'Amr ve Yakûb el-Hadremî incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise önceki çalışmalara konu olmayan ve anlam genişlemesinde etkisi olan otuz örnek âyet incelenmiştir. Bu bağlamda incelemeye konu olan hep bir kıraâtın hangi imama ait olduğu belirtilmiş, lafzi yönü etraflıca incelenmiş ve anlam genişlemesine katkısı ortaya konulmuştur. Çalışma neticesinde farklılıklarına rağmen bu tür kıra'atler arasında sıkı bir ilişkinin olduğu, Kur'ân âyetlerinin birbirini açıkladığı gibi kıraâtlerin birbirlerini açıklayıp anlam açısından tamamladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra kıraât imamlarının yarısının dilci kimliği de göz önünde bulundurulduğunda Kur'ân kıraatlerinin nahiv ilmine katkısı açıkça görülmüştür. Kur'ân'da geçen kelimelerin hem anlam hem de kullanım açısından zenginliği ise Kur'ân'ın icâz yönü olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research was based on the study of the Qur'anic readings through the title (the impact of the grammarians' reading of the ten reciters on the breadth of meaning). During the lifting of what was confused and ambiguous, and clarifying what was ambiguous, and responding to every prolonged, vexatious or skeptical in the Holy Qur'an and in the readings, and my study of the readings was from one side, which is the meaning, I have shown and clarified the impact of these readings on the widening of the meaning, and I have paved the topic with a definition of the readings, the stages they passed through, their types and the conditions for correct reading that were accepted by the scholars, and the reasons for the different readings and the response to the suspicions spread by orientalists. It included the translations of grammarians from the ten reciters, and he was on two topics. In the first, I mentioned the Kufic reciters, the grammarians, who are Asim, Hamza and Ali Al-Kisa'I, In the second topic, I dealt with the grammarians of the visual readers, who are Abu Amr and Yaqoub Al-Hadrami. In the second chapter, I presented thirty applied models of verses in which different readings were mentioned that had an effect in expanding the meaning, limited to a number of them and not dealt with in previous research, mentioning and adapting the reading to Its reader and the linguistic aspect of the word, which is different in its performance and its linguistic use, then mentioned the effect of this word on the breadth of meaning,For those working in the Arabic language, As it became clear to me that many of the readers are professors of language and grammar, so we are half of them. The ten reciters are from the people of the language, and it became clear to me that the difference between the readings is complementary to the other in meaning and that the Quranic readings took the place of the verses in clarifying the meaning, and that the readings are the most grammatical rules and that the Holy Quran is the origin and base of grammar, and what caught my attention is the richness of vocabulary in uses The multiplicity and the abundance of meanings present in it. The difference in the performance of the Qur'anic word is the divisions of miracles in the Holy Qur'an.