İşitsel uyarılmış beyin sapı yanıtları ile normal ve konjenital kalp hastalıklı çocuklarda beyin sapı maturasyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 70767
  2. Yazar: KEMAL HAMAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET İşitsel uyarılmış beyinsapı yanıtlan kullanım alam geniş, çok az rahatsızlık veren, oldukça güvenilir bir testtir. Beyinsapında iletimle ilgili çok duyarlı elektrofizyolojik parametreleri sağlar. Koma, demyelinizan hastalıklar, posterior fossa tümörleri, çeşitli beyinsapı tutulumları ve intraoperatif moniterizasyon gibi kullanım alanlarının yanısıra özellikle işitme ve beyinsapı yapılanımı maturasyonunun takibinde tam değeri yüksektir. Doğumdan önce başlayan beyinsapı maturasyomı 2-4 yaşa kadar sürmektedir. Bu yaş gruplarındaki işitsel uyanmış beyinsapı yanıtlan değerlendirmelerinde beyinsapı maturasyonundaki gelişme gözönünde bulundurulmanda-. Kronik mpokseminin beyinsapı maturasyonunu geciktirici faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Çahşmamızda; beyinsapı maturasyonunu ve siyanotik ve asiyanotik konjenital kalp hastalığı bulunan hastalarda kronik Mpokseminin beyinsapı maturasyomı üzerine etkisini araştırmak için yaşlan 2.5 ay ile 15 yıl arasında değişen 75 çocuk (23 siyanotik, 22 asiyanotik ve 30 maturasyon kontrol grubu).işitsel uyanmış beyinsapı yanıtlan ile değerlendirildi. Sonuç olarak I. dalga hariç diğer dalga latanslarında ve IPL larda yaşla birlikte kısalma izlendi. Siyanotik, asiyanotik ve normal maturasyon grubunu karşılaştırdığımızda sonuçlar kronik Mpokseminin beyinsapı maturasyonunu geciktirici faktörlerden biri olduğunu gösterdi.. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF BRAINSTEM MATURATION IN HEALTHY AND WITH CONGENITAL HEART DISEASE CHILDREN USING BRAINSTEM AUDITORY EVOKED POTENTIALS Brainstem auditory evoked potentials is a test which has high utility, low discomfort and remarkably reliable. It provides important parameters about brainstem conduction. Besides the diagnostic clues of coma, demyelinating diseases, tumours of posterior fossa, various brainstem diseases and intraoperative monitorization it is a great diagnostic factor for hear testing and brainstem maturation in children. Brainstem maturation process that begun before the birth, has been continued till 2-4 years of age. When performing brainstem auditory evoked potentials for this group of age, brainstem maturation must be kept in mind. It has been speculated that one of retarding factors of brainstem maturation is chronic hypoxemia. In our study; brainstem auditory evoked potentials were examined in 75 chidren (23 with cyanotic and 22 acyanotic congenital heart diease and 30 normal children) whose age ranged from 2.5 months to 15 years, to evaluate the brainstem maturation with increasing age and the influence of chronic hypoxemia on brainstem maturation in children. As a result; we found that all absolute and interpeak latancies was dropped with increasing age, except wave I. In comparison between cyanotic, acyanotic and normal groups our results indicated that chronic hypoxemia is at least one of the factors that prevents maturation of auditory pathway. 36