Tele-hiçleme davranışının öğrenme süreçlerine etkilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the effects of phubbing behavior on learning processes according to various variables
- Tez No: 707729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tele-hiçleme davranışı, bireylerin telefonlarıyla ilgilenmelerini bulundukları ortamdakilerle iletişim kurmaya tercih etmeleri, böylece onları yok saymaları şeklinde tanımlanabilir. Tele-hiçleme kelimesi görmezden gelmek veya ihmal etmekle ilgilidir. Tele-hiçleme artık yaşamın her alanında, ortamında ve anında kendini gösterebilmektedir. Bu çalışmada tele-hiçleme davranışının üniversite öğrencilerinin öğrenim sürecine etkileri farklı değişkenlere göre incelenmiştir. Bu kapsamda araştırma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğrenim gören 148 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci 4 hafta sürmüştür. Bu çalışmada tele-hiçleme davranışı ve tele-hiçleme davranışına maruz kalma durumlarının ders içinde ve ders dışındaki öğrenim durumları farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Kişisel Bilgi Formu, Tele-hiçleme Davranışı Ölçeği, Derslerde ve Ders Dışında Tele-hiçleme Davranışı Anketi, Tele-hiçleme Davranışına Maruz Kalma Ölçeği, Derslerde ve Ders Dışında Tele-hiçleme Davranışına Maruz Kalma Anketi veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma verileri Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca öğrencilerinin tele-hiçleme düzeyi ile tele-hiçleme davranışına maruz kalma düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Testi yapılmıştır. İnceleme sonucunda tele-hiçleme davranışının, derslerde arkadaşlarının ve bireyin öğretim sürecinden olumsuz etkilenmesine yönelik anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Tele-hiçleme davranışına maruz kalma durumlarının derslerde arkadaşlarının ve öğretmenlerin öğretim sürecinden olumsuz etkilenmesine yönelik anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma sonucunda tele-hiçleme davranışı ve tele-hiçleme davranışına maruz kalma durumunun olumsuz etkileri olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularına göre tele-hiçleme davranışı ile tele-hiçleme davranışına maruz kalma düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve düşük düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, alanyazın çerçevesinde tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Phubbing behavior is defined as snubbing other in favour of his/her phone. The term phubbing is synonymous with ignoring or ignoring with phones can now manifest itself in every area, environment and instantaneously in life. In this context, the research was carried out with the participation of 148 students studying at Van Yüzüncü Yıl University. The data collection process took 4 weeks. In this study, phubbing behavior and being phubbed behavior were examined in terms of different variables, both inside and outside the classroom. Data collection tools were Demographic Form, Phubbing Behavior Scale, Phubbing Behavior Questionnaire for in Classes and Out of Classes, Being Phubbed Exposure Scale, Being Phubbed Questionnaire For in Classes and Out of Classes. Research data were analyzed using Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests. In addition, Spearman Brown Rank Differences Correlation Test was used to examine the relationship between students' phubbing level and their being phubbed. As a result of the examination, a significant difference was found in terms of the negative effects of phubbing behavior on the teaching process of the individual and his friends in the lessons. A significant difference was found in terms of being phubbed negatively affecting the teaching process of friends and teachers in the lessons. As a result of the research, it was seen that phubbing behavior and being phubbed behavior had negative effects. According to the research findings, a statistically significant and low correlation was found between phubbing behavior and the level of being phubbed. The findings were discussed within the framework of the literature and suggestions were presented.