Güvenlik kültürü, kültürel uyum ve güvenlik performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Enerji sektöründe bir araştırma
The relationship between safety culture, cultural fit, and safety performance: A study in the energy sector
- Tez No: 707761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL SELENAY ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez kapsamında güvenlik kültürü ve kültürel uyum faktörlerinin güvenli davranış performansı üzerindeki etkisi incelenmek istenmiştir. Güvenlik, enerji sektörü içerisinde bulunan işler ve iş kolları ile gelecekte var olacak meslekler için de vazgeçilmez bir olgudur. Güvenlik performansı ise güvenlik kültürünün varlığından etkilenmektedir. Buradan hareket ile hem güvenlik kültürü hem de kültürel uyum değişkenlerinin güvenlik performansı üzerindeki etkisi istatistiksel olarak belirlenmek istenmiştir. Araştırma, küresel çapta faaliyet gösteren sektöründe lider bir enerji firmasının 250 beyaz yakalı iş göreni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma yürütülürken güvenlik performansı ölçeği, bireysel uyum ölçeği, örgütsel uyum ölçeği, güvenlik kültürü algısı ve demografik bilgi ölçekleri kullanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri bağlamında tek yönlü varyans analizleri, bağımsız t – testleri, korelasyon analizleri ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda belirtilen değişkenler bağlamında hem pozitif hem de negatif yönlü ilişkiler elde edilmiştir. Bunlara ek olarak güvenlik kültürü algısının güvenlik performansı üzerinde pozitif yönlü bir anlamlı etkisi olduğu ve kültürel uyum değişkeninin model bağlamında aracı etkisi olduğu ve bu etkinin istatistiki olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alt hipotezler bağlamında güvenlik kültürünün ve kültürel uyum değişkenlerinin belli alt boyutlarının güvenlik performansı üzerinde anlamlı etkileri olduğu da saptanmıştır. Bu analizlerin haricinde değişkenlerin birkaçında demografik özelliklerin istatistiki olarak anlamlı farklılıkları da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of safety culture and cultural adaptation factors on safe behavior performance was examined. Safety is an indispensable phenomenon for the jobs and business lines in the energy sector and for the professions that will exist in the future. Safety performance, is affected by the presence of a safety culture. From this point of view, the effect of both safety culture and cultural fit variables on safety performance will be examined statistically. The research was conducted on 250 white-collar employees of a leading company that globally operates in the energy sector. During the research; safety performance scale, individual fit scale, organizational fit scale, safety culture perception scale, and demographic questions have been used. One-way variance analyses, independent t-tests, correlation analyses, and regression analyses were used in the context of the analysis of the data obtained. As a result of the research, both positive and negative relations were obtained in the context of the specified variables. In addition, it was concluded that the perception of safety culture has a positive meaningful effect on safety performance and that the cultural fit variable has an intermediating effect in the context of the model and this effect is statistically significant. In the context of sub-hypotheses, it was also found that certain sub-dimensions of safety culture and cultural fit variables had meaningful effects on safety performance. In addition to these analyses, statistically significant differences of demographic characteristics were also detected in several of the variables.