Tip A davranış örüntüsü ve koroner kalp hastalıkları üzerine bir çalışma
A Study on coronary heart disease and Type A behaviour pattern
- Tez No: 70782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Tip A Davranış Örüntüsü özelliklerinden atılganlık, saldırganlık ve öfke-öfke-tarz biçimlerinin koroner kalp hastalıkları için risk faktörü oluşturduğu varsayımları üzerine kurulmuştur. Ayrıca sosyo-demografık faktörlerle koroner kalp hastalıkları ve Tip A Davranış Özellikleri arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Bu çalışmada Rathus Atılganlık Envanteri, Saldırganlık Envanteri ve Sürekli Öfke - Öfke Tarz Envanterleri ile birlikte sosyo demografik faktörleri içeren bir anket uygulanmıştır. Örneklem grubunu Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Konya Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisinde yatan 168 erkek ve 80 kadın hasta ve kontrol grubunu da sağlıklı 118 erkek ve 80 kadın oluşturmaktadır. Çalışma Ekim 1996 - Aralık 1997 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tek yönlü varyans analizi, post hoc student Newman Keults testleri, t testi, ki kare testi ve pearson korelasyon metodu kullanılmıştır. Hasta grubu ile kontrol grubu arasındaki karşılaştırma sonuçlarına göre göre Tip A Davranış Örüntüsü özelliklerinin koroner kalp hastalıkları için bir risk faktörü oluşturmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is consist of the hypothesis that specialities of Type A Behaviour Pattern as impulsiveness, hostility and anger, anger expression is a risk factor of coronary heart diseases. Besides the relationship between the socio-demographic factors and coronary heart diseases and specialities of Type A Behaviour Pattern is investigated: In this study an inquiry is made that consist socio-demographic factors with Rathus Assertiveness Schedule, Hostility Schedule and State-Trait Anger Expression Inventory. The sample group is based of 168 men and 80 women patient from the Faculty of Medicine of the Selçuk University and Konya State's Hospital. The control group is consist of 118 healty men and 80 healty women. It was made from October 1996 to December 1997. The analysis of data was made with One Way Anova, Post Hoc Student Newman Keults, t-test, Chi-sguare method and pearson correlation method. As a result of comparisons between patient and control group it is seen that the specialities of Type A Behavior Patterns is not a risk factor for coronary heart diseases.