Post-Sovyet dönemde Vladimir Putin tarafından 'Velikorus' ideolojisinin sosyal medya aracılığıyla yeniden üretimi
The reproduction of 'Great Russian' ideology via social media by Vladimir Putin in the post-Soviet period
- Tez No: 707917
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Komünizmin ideolojik bağlarının 1991 yılında sona ermesi ve SSCB'nin çöküşüyle beraber yeniden dönüşüme giren Rusya Federasyonu'nda komünist ideolojinin yerine yeni bir ideoloji arayışı başlamıştır. Bu arayış devam ederken, 2000 yılında eski KGB üst düzey ajanı olan Vladimir Putin ülkenin başına gelmiş ve muhafazakar tabanın etkisiyle Rusya'da geleneğe yeniden dönüşü başlatmıştır. Geleneğe dönüş ise Rusya'nın bin yıllık devlet geleneği olan ve komünizm döneminde nispeten sekteye uğrayan Velikorus ideolojisinin yeniden görünür kılınarak benimsenmesidir. Rusya'nın yeni nesil muhafazakar lideri olan Putin, komünizm ideolojisini geri plana atarak milliyetçi ideolojiyi hem devlet içinde hem de halk arasında yerleştirmektedir. Velikorus ideasıyla, komünizm döneminde yasaklanan din olgusunun yeniden yükseltilerek Rusya toplumunun maneviyatının güçlendirilmesi hedeflenmekte, aynı zamanda zayıflayan aile kurumu yüceltilerek demografik artışın gerçekleşmesi planlanmaktadır. Çalışmada, Rus Çarı I. Petro'nun planı olarak kabul gören ve“Büyük Rusya”anlamına gelen“Velikorus”ideolojisinin, 2000 yılından beri Devlet Başkanlığı görevini yürüten Putin tarafından sosyal medyadaki tezahürü incelenecektir. Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı'nın Twitter resmi hesabının incelenmesiyle“Velikorus”ideasının yeniden üretimine ilişkin metinler tespit edilerek eleştirel söylem analizine tabi tutulacaktır. Çalışmada amaç, eski Sovyetler Birliği ve daha öncesinde Çarlık Rusya'nın yayılmış olduğu coğrafi saha üzerinde bugünkü Rusya Federasyonu'nun yeniden kültürel ve iktisadi hegemonyasını temin etme arzusuyla amaca hizmet edecek ideolojik üretimini yapılacak araştırma ile ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
With the end of the ideological ties of communism in 1991 and the collapse of the USSR, the Russian Federation, which was transformed again, started to search for a new ideology in order to replace the communist ideology. In this process, Vladimir Putin, who was a former KGB officer, took over the country in 2000 and laid the foundation of a return to tradition in Russia with the effect of the conservative base. The return to tradition is the re-adoption of the Velikorus ideology, which is a thousand-year-old state tradition of Russia and which was relatively interrupted during the communism period. Putin, as a new generation conservative leader of Russia, puts the ideology of communism in the background and places the nationalist ideology both within the state and among the people. With the idea of Great Russia, it is aimed to strengthen the spirituality of the Russian society by re-raising the religion phenomenon that was forbidden during the communist period, and at the same time, it is planned to achieve demographic increase by promoting the weakened family institution. In this study, the ideology of“Great Russia”, known as the plan of Russian Tsar Peter I, will be examined by considering it's manifestation on social media by Vladimir Putin who has been the president of the Russian Federation since 2000. By examining the Twitter official account of the Presidency of the Russian Federation, the texts regarding the reproduction of the“Great Russia”idea will be determined and subjected to critical discourse analysis. The aim of the study is to reveal the ideological production that will serve the purpose with the desire to ensure the cultural and economic hegemony of the present Russian Federation over the geographical area where the former Soviet Union and formerly Tsarist Russia spread.