Hemiplejik serebral palsili çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of quality of life of children with hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 427226
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızın amacı, Hemiplejik Serebral Palsi (HSP)'li çocukların fonksiyonel seviyelerini ve yaşam kalitelerini inceleyip sağlıklı çocuklarla karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklem grubu İstanbul Bahçelievler ilçesindeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören 30 HSP'li çocuk ve annelerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın karşılaştırılmasında kullanılan sağlıklı örneklem grubu ise İstanbul Bahçelievler ilçesinden basit rastgele örneklem yöntemiyle seçilen çocuklar ve anneleridir. Çalışmaya katılan çocukların yaşları 8-12 yaş aralığında belirlendi. Sosyoekonomik ve demografik özellikler ise Aile Bilgi Formu ile değerlendirildi. HSP etkilenim derecesi, Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflama Sistemi (KMFSS)'ne göre kayıt edildi. Her iki gruptaki çocukların yaşam kalitesini belirlemek için Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile değerlendirme yapıldı. Çalışmaya aldığımız 30 HSP'li çocuğun yaş ortalaması 10±1,64 yıldı.30 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubunun yaş ortalaması 9,83±1,62 idi. HSP'li olguların 14'ünde sağ, 16'sında sol hemiplejik tutulum mevcut olup, KMFSS'ye göre değerlendirildiğinde 9'unda (%30) KMFSS 1, 21'inde (%70) KMFSS 2'dir. Diğer KMFSS gruplarında olgumuz yoktur.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to investigate functional level and quality of life of children who suffer from hemiplegic cerebral palsy (HCP) and to compare their quality of life with healthy children. The sample group of this investigation is consisted of 30 children with HCP – who are treated in the Special Education and Rehabilitation Center located in Bahçelievler District of Istanbul - and their mothers. The healthy sample group - used in comparison of this study – is the children and their mothers who have been selected by simple random sampling method from Bahçelievler District of Istanbul. The ages of children who participated in the study are determined in the range of 8-12 years of age. The socioeconomic and demographic characteristics are assessed by the Family Information Form. HSP affection level has been recorded according to the Gross Motor Functional Classification System (GMFCS). In order to determine the quality of life of the children in both groups; the assessment is made by the Quality of Life Measurement Scale for Children (QLMSC). The average of age of these 30 children with HCP –that we included in the study – is 10±1,64 years. The average of age of the control group - which is consisted of 30 healthy children - is 9,83±1,62. A total of 14 children with HCP have right hemispheric involvement while 16 of them have left hemispheric involvement. When they are assessed according to GMFCS: 9 of the children (30%) have GMFCS 1, while 21 (70%) of the children have GMFCS 2. We do not have cases in other GMFCS groups. As a result of this study, it is not determined any difference between the children with HCP and the healthy children in terms of age, gender, social security, and socioeconomic level (p>0,05). It is determined that; there is not any statistically significant difference according to GMFCS values and involvement part of the average quality of life of children with HCP who participated in the study (p>0,05).