Mınkowski n-uzayındaki helikoidal yüzeyler üzerindeki uzaysal loksodromların karakterizasyonları
The characterizations of spacelike loxodromes on helicoidal surfaces in Minkowski n-space
- Tez No: 707973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BABAARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BEKTAŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında; Minkowski uzayındaki helikoidal yüzeyler üzerindeki uzaysal loksodromların karakterizasyonları çalışılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde; loksodromların tarihsel gelişiminden, uygulama alanlarından ve genel tanımından bahsedilmiştir. Ayrıca bu alanda yapılan bazı çalışmaların literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde; Minkowski uzayındaki eğri ve yüzeyler ile ilgili bazı temel tanımlar ve formüller verilmiştir. Ayrıca Minkowski uzayındaki helikoidal yüzeylerin parametrizasyonları elde edilmiştir. Üçüncü bölümde; uzaysal helikoidal yüzey üzerindeki uzaysal loksodromların diferansiyel denklemleri ve genel çözümleri oluşturulmuştur. Ayrıca uzaysal dik helikoidal yüzeyler üzerindeki uzaysal loksodromların parametrizasyonları ve yay uzunlukları elde edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; zamansal helikoidal yüzey üzerindeki uzaysal loksodromların diferansiyel denklemleri ve genel çözümleri verilmiştir. Ayrıca zamansal dik helikoidal yüzeyler üzerindeki uzaysal loksodromların parametrizasyonları ve yay uzunlukları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the characterizations of space-like loxodromes on helicoidal surfaces in Minkowski space are studied. In the first part of this study; the historical development, application areas and general definition of loxodromes are mentioned. In addition, a summary of the literature of some studies in this field is given. In the second chapter; some basic definitions and formulas about curves and surfaces in Minkowski space are given. In addition, the parameterizations of helicoidal surfaces in Minkowski space are obtained. In the third chapter; differential equations and general solutions of space-like loxodromes on the space-like helicoidal surfaces are obtained. Also, the parametrizations and arc-lengths of space-like loxodromes on the space-like right helicoidal surfaces are obtained. In the fourth chapter of the thesis; the differential equations and general solutions of space-like loxodromes on the time-like helicoidal surface are given. Also, the parametrizations and arc-lengths of space-like loxodromes on the time-like right helicoidal surfaces are obtained.