Sürdürülebilirlik performansının çok kriterli karar verme yöntemleri ile ölçümü
Measurement of sustainability performance by multiple criteria decision making methods
  1. Tez No: 708084
  2. Yazar: SONGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzün vazgeçilmez unsurlarından biri olan sürdürülebilirlik, işletmelerin devamlılığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Küresel Raporlama Girişimi(GRI) tarafından yayımlanan standartlara uyularak oluşturulan sürdürülebilirlik raporlarının etkinliği, işletmelerin sunduğu bilgi kalitesi ile doğru orantılıdır. İşletmelerin yıllık olarak yayımladığı sürdürülebilirlik raporları niteliksel olarak değerlendirmeye tabi tutulabilmektedir. Çalışma BİST sürdürülebilirlik endeksinde yer alan üç farklı sektörün 2019 sürdürülebilirlik raporlarını ekonomik, çevresel, sosyal ve kurumsal boyut açısından kıyaslanmasını amaçlamıştır. Kıyaslamayı uygularken kriterlerin farklı önem derecelerine sahip olmasını göz önüne alınarak, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Entropi yöntemi ile önce ağırlıkları hesaplanmıştır. Sonraki aşamada önem dereceleri belirlenen kriterlerin Topsis yöntemiyle ideal çözüme yakınlıkları hesaplanarak sıralamaya tabi tutulmuş ve boyutlar arası değerlemesi yapılmıştır. Sektörel bazda sürdürülebilirlik performansları değerlendirilen firmaların her bir sürdürülebilirlik performans boyutunun çıktısı farklı sonuç vermiştir. Fakat enerji sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik boyutu ekonomik performans boyutu ile paralellik göstermiştir. Otomotiv ve gıda sektörlerinde ise kurumsal sürdürülebilirlik performansı çevresel performans boyutu ile aynı çıktıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Sustainability, which is one of the indispensable elements of today, has a great importance in terms of the continuity of businesses. The effectiveness of sustainability reports, which are created in accordance with the standards published by the Global Reporting Initiative (GRI), is directly proportional to the quality of information provided by businesses. Sustainability reports published annually by businesses can be qualitatively evaluated. The aim of the study is to compare the 2019 sustainability reports of three different sectors in the BIST sustainability index in terms of economic, environmental, social and institutional dimensions. Considering that the criteria have different degrees of importance while applying the comparison, their weights were calculated first with the Entropy method, which is one of the multi-criteria decision-making methods. In the next stage, the criteria whose importance levels were determined were ranked by calculating their closeness to the ideal solution using the Topsis method, and an interdimensional valuation was made. In the study, which evaluated sustainability performances on a sectoral basis, the output of each sustainability performance dimension gave different results. However, the corporate sustainability dimension in the energy sector showed parallelism with the economic performance dimension. In the automotive and food sectors, corporate sustainability performance has the same output as the environmental performance dimension.