Usability evaluation of a learning management system with axiomatic design
Bir öğrenme yönetim sisteminin aksiyomatik tasarım ile kullanılabilirlik değerlendirmesi
- Tez No: 768997
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünya genelinde Covid-19 pandemisi sonrası yüz yüze eğitimlerin kesintiye uğraması ile Öğrenme Yönetim Sistemlerinin (ÖYS) kullanımı yaygınlaşmıştır. Üniversiteler ve çeşitli eğitim kurumları tarafından uzaktan eğitimi sağlayan ve genellikle ÖYS olarak adlandırılan çeşitli yazılım ürünleri kullanılmaktadır. Ancak, uygun bir ÖYS seçimi karmaşık bir Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) problemi olmakla beraber zamanla önem de kazanmıştır. Bu problem kapsamında ÖYS'nin kullanılabilirlik değerlendirmesi kullanılsa da literatürde ÇKKV yönteminin kullanıldığı ve gerçek hayat vaka çalışmalarının yapıldığı çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu doğrultuda bir akademik bölümde kullanılan SAKAI-ÖYS'nin algılanan kullanılabilirlik değerlendirmesi gerçek hayattan bir örnek olay olarak yapılmıştır. İlgili literatürün analizine dayalı olarak kullanılabilirlik kriterlerinden entegre bir ÇKKV modeli oluşturulmuştur. Bu kriterlerin önemini ve sistem tarafından yerine getirilme düzeylerini değerlendirmek için bir anket geliştirilmiş ve üç tür sistem kullanıcısına yönlendirilmiştir. Kriter ağırlıkları analitik hiyerarşi süreci ile hesaplanmış ve anketten elde edilen verilerin detaylı istatistiksel analizleri yapılmıştır. ÖYS algılanan kullanılabilirlik değerlendirmesinde Aksiyomatik Tasarım Prosedürü (ATP), veri birleştirme ve karar vericiler için performans hedefleri belirlemede kolay bir yaklaşım sağladığı için uygun bir ÇKKV yöntemi olarak kabul edilir. Önerilen ATP tabanlı yaklaşımın pratik koşullara uygulanmasının kolay olduğu ve mevcut SAKAI sisteminin algılanan kullanılabilirliğini ölçebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the disruption of face-to-face educations after the Covid-19 pandemic worldwide, the usage of Learning Management Systems (LMS) has become widespread. Various software products usually named as LMS, that provide distance education, are used by universities and various educational institutions. However, choosing an appropriate LMS is a complex Multiple Criteria Decision Making (MCDM) problem and has also gained importance over time. Within the scope of this problem, although usability evaluation of the LMS is used, there are not many studies in the literature in which the MCDM method is used and real life case studies are conducted. In this direction, perceived usability evaluation of the SAKAI-LMS, that is in use at an academic department is performed as a real life case study. An integrated MCDM model is created from the usability criteria based on the analyses of the related literature. A questionnaire is developed and directed to three types of system users, to evaluate these criteria's importance and levels of fulfillments by the system. The criteria weights are calculated via analytical hierarchy process and detailed statistical analyzes of the data obtained from the questionnaire is made. For LMS perceived usability evaluation, Axiomatic Design Procedure (ADP) is considered as a suitable MCDM method as it allows an easy approach to data fusion and setting performance targets for decision makers. It is concluded that the proposed ADP based approach is easy to apply to practical circumstances and able to quantify perceived usability of the existing SAKAI system.