Schelling ve Hegel felsefelerinde sanatın yeri
The place of art in Schelling's and Hegel's philosophy
- Tez No: 708128
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Immanuel Kant, kendinden önceki dönemlerde birbirlerine karşı konumlarda yer alan felsefi görüşlerin kendi sistemi içerisinde bir sentezini yapmaya çalışmıştır. Bu görüşlerden biri bilginin ilk basamağına deneyi koyan empirizm iken diğeri aklı koyan rasyonalizmdir. Kant, bilginin akıl ve deneyin birliğini veren“sentetik a priori yargılar”olduğu düşüncesi ile felsefeye yeni bir görüş sunar. Kant'ın takipçisi olan Alman İdealistlerinden Fichte, Schelling ve Hegel, felsefelerinde onunla aynı problemleri ele almakta, ancak bu problemlere ondan farklı çözümler getirmektedirler. Temel problemi mutlağa ulaşmak olan bu filozoflar tüm felsefi sistemlerini bu problem çerçevesinde şekillendirmişlerdir. Bu amaçla oluşturdukları diyalektik sürecin önemli basamaklarından biri de sanattır. Dolayısıyla Alman idealizmine baktığımızda sanatın bilgi ile doğrudan ilişkili olduğu görülmektedir. Bu tezde de Alman İdealistlerinden Schelling ve Hegel'in, Kant etkisiyle ele almış oldukları bilgi problemi incelenmiş ve sanatın bu bağlamda yer aldığı konum gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Immanuel Kant tried to synthesize the philosophical views that were in opposition to each other in his own system. One of these views is empirism that put the experiment on the first step of information, and the other is rationalism that makes sense. Kant presents a new view to philosophy with the idea that knowledge is“synthetic a priori judgements”that gives the unity of reason and experience. The German Idealists, Fichte, Schelling and Hegel, who were the followers of Kant, deal with the same problems in their philosophy, but they offer different solutions to these problems. These philosophers, whose main problem is to reach the absolute, have shaped all their philosophical systems within the scope of this problem. One of the important steps of the dialectical process they created for this purpose is art. Therefore, when we look at German idealism, it is seen that art is directly related to knowledge. In this thesis, the knowledge problem that German Idealists Schelling and Hegel dealt with under the influence of Kant was examined and the position of art in this context was shown.