Eğitim anlayışı bağlamında Fuat Baymur (1924-1964)
Fuat Baymur: In the context of the concept of education (1924-1964)
  1. Tez No: 708172
  2. Yazar: SEVGİ KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR YURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Osmanlı Devleti'nin yıkılıp Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu dönemde eğitim sahasında da köklü dönüşümlere gerek duyulmuştur. Yeni rejimin benimsenmesi, milli birlik ve beraberlik ile genç Cumhuriyetin ihtiyaç duyduğu nitelikli yurttaşların yetişmesi için eğitim sisteminin baştan aşağı değiştirilmesi ve ona modern bir yapı kazandırılması önem arz etmiştir. Bu dönemde yaşayan ve Cumhuriyetin önde gelen eğitimcilerinden olan Ahmet Fuat Baymur, özellikle ilkokul seviyesinde yurtdışında yaptığı gözlem ve incelemelerin de ışığında Türk eğitim sisteminin modernleşmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışmada, Ahmet Fuat Baymur'un ilkokulda okutulan temel dersler üzerine düşünce, görüş ve önerileriyle kendisinin bu dersler hakkında çıkardığı kitapları temel alınarak incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde Ahmet Fuat Baymur'un öğrenim hayatı ve kişilik özellikleri, Türkiye'de ve yurt dışında yaptığı çalışmalar ile eserleri ortaya konmuştur. İkinci bölümde Ahmet Fuat Baymur'un İlk Okuma Yazma, Hayat Bilgisi, Türkçe, Tarih ve Coğrafya dersleri hakkında görüş ve önerileri incelenmiştir. Bahsedilen dersler ayrı ayrı bölümlerde ele alınmış olup her ders ile ilgili öncelikle Ahmet Fuat Baymur'un çalışmalarına devam ettiği dönemdeki genel durumdan kısaca söz edilmiştir. Daha sonra Ahmet Fuat Baymur'un ilgili dersler hakkındaki görüşleri kendisinin kitapları temel alınarak açıklanmış, literatür ile karşılaştırma yapılarak Türk eğitim sistemine katkıları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the period when the Ottoman Empire was destroyed and the Republic of Turkey was established, radical changes were needed in the field of education, as in every field. It was important to change the education system from top to bottom and to give education a modern structure for the adoption of the new regime, national unity and solidarity, and the training of qualified citizens needed by the young republic. Ahmet Fuat Baymur, who lived in this period and was one of the leading educators of the republic in the first period, made important contributions to the modernization of the Turkish education system in the light of his observations and studies abroad, especially at the primary school level during the transition period. In this study, Ahmet Fuat Baymur's thoughts, opinions and suggestions on the basic lessons taught in primary school were examined based on his books about these lessons. In this context, in the first part of the study, Ahmet Fuat Baymur's education life and personality traits, his studies in Turkey and abroad and his works are revealed. Then, in the second part, Ahmet Fuat Baymur's views and suggestions about the First Literacy, Life Studies, Turkish, History and Geography lessons were examined. The aforementioned courses were examined in separate sections, and first of all, the general situation in the period when Ahmet Fuat Baymur continued his studies was briefly mentioned about each course. Later, Ahmet Fuat Baymur's views on the related courses were explained based on his books, and his contributions to the Turkish education system were tried to be revealed by comparing with the literature.