COVID-19'un kentler üzerindeki etkisi: Van ili örneği
The effect of COVID-19 on cities: Van sample
  1. Tez No: 708171
  2. Yazar: HANDE SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMENAF TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kentlerde bulunan nüfusun yoğun olması hem ulusal hem de uluslararası bağlantıların sıklığının mevcudiyeti, ticaret merkezlerinin kentlerde bulunması ve geleneksel yöntemlerden farklı bir şekilde iletişim ve etkileşimin gerçekleşmesi gibi sebeplerden dolayı salgın hastalıklar kentlerde hızlı bir şekilde yayılma imkânı bulmuştur. Bu çalışmanın konusunu kentlerin oluşmaya başladığı dönemlerden günümüze kadar meydana gelen salgın hastalıkların kentleri nasıl değiştirdiği, şekillendirdiği ve 2019 Aralık ayı itibariyle Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak çok kısa bir süre içinde bütün dünyayı etkisini altına alan Covid-19 salgınının Van ilinde etkileri, salgına karşı kent yönetim aktörlerinin verdiği mücadeleler, salgına yönelik yerel yönetimlerin uyguladığı politikalar ve alınan tedbirlerin analizi oluşturmaktadır. Toplumsal yaşamda büyük aksaklıklar yaşanmasına sebep olan, ülkelerin sınırlarını kapatmasına neden olan, şehirlerde uygulanan karantina tedbirlerinden dolayı birçok faaliyet alanını durma noktasına getiren bu salgın sürecinde Van ilindeki deneyimin ve verilen mücadelenin sonraki dönemlerde yaşanabilecek salgınlara karşı uygulanacak olan yöntem ve politikaların belirlenebilmesi için örnek teşkil edeceği varsayılmaktadır. Bu çalışmada literatür taraması ve gözlem yöntemi kullanılmış olup geçmişte yaşanan salgınlar ve o dönemdeki etkileri incelenmiş, günümüzde yaşanan Covid-19 salgını için ise güncel veriler ve kaynaklar taranmış ve Van ilinde salgına yönelik verilen mücadele ile uygulanan politikaları saptamak için kentin yönetiminden sorumlu birimlerin internet sayfaları ve sosyal medya hesapları incelenmiş ve kişisel görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the dense population in cities, the frequency of both national and international connections, the presence of commercial centers in cities, and the fact that communication and interaction occur in a different way than traditional methods, epidemics have been able to spread quickly in cities. The subject of this study is how epidemics occurring from the periods when cities began to form to the present day changed and shaped cities and the effects of the covid-19 epidemic in Van province, which appeared in Vuhan, China as of December 2019 and affected the whole world in a very short period of time, the struggles of urban management units against the epidemic, the policies In this epidemic process, which causes major disruptions in public life, causes countries to close their borders, brings many areas of activity to a standstill due to quarantine measures applied in cities, it is assumed that the experience and struggle in Van province will serve as an example for determining the methods and policies that will be applied against outbreaks that may occur in later periods. In this study, the literature review method has been used in that period and examined the effects of experienced outbreaks in the past, nowadays experienced Covid-19 outbreak in the province of van and resources for the fight against the epidemic scanned and current data to determine policies of the city responsible for the management of the unit with internet pages and social media accounts were examined and personal interviews were conducted.