Lise öğrencilerinin akademik bağlamda akış düzeylerinin akademik öz yeterlik, öz düzenleme ve okul bağlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship of flow levels of high school students in academic, academic self-efficacy, self regulation and school commitment
- Tez No: 708185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin akademik bağlamda akış düzeylerinin akademik öz yeterlik, öz düzenleme ve okul bağlılığı değişkenleri ile ilişkilerini incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını 2020 / 2021 eğitim öğretim yılında Bursa'nın 3 merkez ilçesinde (Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım) ve 4 farklı lise türünde (Anadolu, Fen – Sosyal Bilimler, Mesleki ve Teknik, İmam-Hatip) öğrenimlerini sürdüren 893 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında ''Akademik Bağlamda Akış'', ''Akademik Öz Yeterlik'', ''Öz düzenleme'', ''Utrecht Okul Bağlılığı'' ölçekleri ile cinsiyet, sınıf seviyesi, lise türü ve akademik not ortalamasını içeren kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ölçekler aracılığıyla elde edilen verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programından faydalanılmış; t testi, ANOVA, Pearson momentler çarpımı korelasyonu ve çoklu regresyon (stepwise) ile verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular akademik bağlamda akış ile bağımsız değişkenler (akademik öz yeterlik, öz düzenleme ve okul bağlılığı) arasında anlamlı ilişkilerin varlığına işaret etmektedir. Bununla birlikte bağımsız değişkenler akademik bağlamda akışı %69 oranında yordamaktadır. Bağımsız değişkenlerin akademik bağlamda akışı yordama güçleri sırasıyla; okul bağlılığı (%64.2), akademik öz yeterlik (%3.5) ve öz düzenleme (%1) şeklindedir. Araştırma kapsamında elde edilen bir diğer bulgu akademik bağlamda akışın cinsiyet ve sınıf düzeyine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermeyip akademik not ortalaması ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılaştığıdır. Bu bağlamda Fen ve Sosyal Bilimler Lisesinde öğrenim gören öğrencilerin akademik bağlamda akış düzeylerinin Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören öğrencilerden anlamlı şekilde yüksek olduğu; akademik not ortalaması 85 – 100 aralığında olan öğrencilerin akademik bağlamda akış düzeylerinin 70 – 84,99 grubu dışındaki tüm gruplardan yüksek seviyede akademik bağlamda akış yaşadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak okul bağlılığı, akademik öz yeterlik ve öz düzenlemenin akademik ortamlarda akış deneyimiyle pozitif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğu saptanmış; ilgili bulgular literatür bağlamında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between high school students' academic flow levels in academic self efficacy, self regulation and school commitment variables. The participants of the research are 893 students who are studying in 3 central districts of Bursa (Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım) and 4 different types of high schools (Anatolian, science - social sciences, vocational and technical, imam-hatip) in the 2020 / 2021 academic year. Within the scope of the study,“Flow in Academic Context”,“Academic SelfEfficacy”,“Self-Regulation”,“Utrecht School Commitment”scales and a personal information form including gender, grade level, high school type and academic grade point average (GPA) were used. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data obtained through the scales. Data analysis was performed with independent samples t test, one way ANOVA, Pearson product – moment correlation and multiple regression (stepwise). The findings indicate that the existence of significant relationships between flow in academic context and independent variables (academic self-efficacy, self-regulation and school commitment). In the meantime, independent variables predict flow in the academic context by 69%. The predictive power of the independent variables in flow in academic context is respectively; school engagement (64.2%), academic self-efficacy (3.5%) and self-regulation (1%). Another finding obtained within the scope of the study is that the flow in academic context does not differ according to gener and grade level, but differs according to the academic GPA and grade level variables. In this context the academic flow levels of the students studying in science and social sciences high schools are significantly higher than the students studying in Anatolian and Anatolian imam hatip high schools; It has been determined that students whose academic GPA is in the range of 85 - 100 have a higher level of academic flow than all groups except the 70 - 84.99 GPA group. As a result,school commitment, academic self-efficacy and self-regulation were found to have positive relationships with flow experience in academic context; the relevant findings were discussed in the context of the literature and suggestions were made.