Kripto para piyasalarında Türk Lirası işlemlere dair piyasa etkinliğinin ölçülmesi
Measuring market efficiency on Turkish Lira transactions in cryptocurrency markets
- Tez No: 708186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kripto para piyasaları merkezsiz oluşundan dolayı herhangi bir otoriteye dayanmamaktadır. Bu durum, düzenleme ve denetimden tamamen bağımsız olan bu piyasaların Fama'nın Etkin Piyasa Hipotezine göre etkin piyasa özelliğini gösterip göstermediği sorusunu gündeme getirmektedir. Literatürde dolar endeksli kripto para piyasalarının piyasa etkinliğinin analiz edilmesine yönelik birçok çalışma varken, bu çalışmada yerli bir kripto para borsası olan BTC Turk'te Türk Lirası bazında işlem gören Bitcoin, Ripple ve Litecoin için piyasa etkinliği analiz edilmiştir. Bu amaçla Bitcoin için 2017 ve diğer kripto paralar için 2018 yılından başlayan veriler incelenmiştir. Veriler Otokorelasyon, Genişletilmiş-Dickey Fuller, Phillips Perron ve Varyans Oran testlerine tabi tutularak incelenen kripto para piyasalarının etkin piyasa özelliği göstermediği saptanmıştır. Sonuçlar, ağırlıklı olarak yerli yatırımcılardan oluşan ve Türk Lirası işlem yapılan kripto para piyasalarının etkin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrency markets are decentralized and do not rely on any authority. This situation raises the question whether these markets, which are completely independent of regulation and supervision, show the efficient market feature according to Fama's Efficient Market Hypothesis.. While there are many studies in the literature to analyze the market efficiency of dollar-indexed crypto money markets, this study analyzes the market efficiency for Bitcoin, Ripple and Litecoin, which are traded in Turkish Lira on BTC Turk, a domestic cryptocurrency exchange. In this study, the market efficiency of Bitcoin, Ripple and Litecoin cryptocurrencies indexed Turkish Lira was measured. For this purpose, data starting from 2017 for Bitcoin and 2018 for other cryptocurrencies were used. It has been determined that the crypto money markets, which are examined by subjecting the data to Autocorrelation, Extended-Dickey Fuller, Phillips Perron and Variance Ratio tests, do not show an efficient market feature. The results show that the cryptocurrency markets, which are predominantly composed of domestic investors and traded in Turkish Lira, are ineffective.