Karaciğer transplantasyonu yapılan hastaların yaşadıkları biyopsikososyal sorunlar ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of biopsychosocial problems and quality of life of patients with liver transplantation
  1. Tez No: 708190
  2. Yazar: MERVE AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK SERPİL TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
karaciğer yetmezliği olan hastaların yaşama tutunmaları için altın standart tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Karaciğer transplantasyonu hastaların yaşam sürelerini uzatmasına rağmen, hastaları birçok biyopsikososyal problemlerle (Baş ağrısı, böbrek fonksiyonlarında bozulma, safra kaçağı, stres, anksiyete, duygu durum bozukluğu, sosyal aktivitelere katılamama ve etkili baş etme yöntemlerini kullanamama) karşı karşıya bırakarak yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu araştırma karaciğer transplantasyonu olan hastaların yaşadıkları biyopsikososyal sorunların ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 01.03.2019-01.06.2020 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Organ Nakli birimlerinde takipli 40 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, hasta tanıtım formu ve hastaların yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla Nottingham Sağlık Profili Ölçeği (NSPÖ) kullanılmıştır. Araştırma verileri, araştırmaya katılan katılımcılarla, COVID-19 önlemleri alınarak yüz yüze yapılan görüşmeler ile toplanmıştır. Hastaların NSPÖ enerji düzeyi (33,3) ve fiziksel mobilite (25,0) alt boyutu puanlarının, sosyal izolasyon (0,0) alt boyutu puanlarına göre yüksek bulunması, karaciğer transplantasyonu sonrası hastaların yaşam kalitelerini en çok etkileyen NSPÖ alt boyutlarının enerji düzeyi ve fiziksel mobilite olduğunu göstermektedir. Çalışmada NSPÖ' nün alt boyutlarına ilişkin Kuder-Richardson-21 iç tutarlılık katsayı değerleri 0,687-0,879 aralığında değişmektedir. Araştırmada, karaciğer transplantasyonu sonrası hastaların yaşadıkları biyopsikososyal problemlerin, katılımcıların yaşam kalitelerini NSPÖ' nün tüm alt boyutlarında olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; karaciğer transplantasyonu sonrası hastaların yaşadıkları biyopsikososyal problemlerin bilinmesi, buna yönelik hastaların düzenli olarak yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle yaşam kalitesi olumsuz etkilenmiş hastalar için yaşam kalitesini yükseltecek ve destekleyecek düzenlemelerle, daha ileri araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
transplantation is the gold standard treatment methods for the survival of patients with end-stage liver failure. Although liver transplantation prolongs the life expectancy of patients, it negatively affects the quality of life by causing many biopsychosocial problems (Headache, impaired kidney function, bile leakage, stress, anxiety, mood disorder, inability to participate in social activities and inability to use effective coping methods). This study is a descriptive study to evaluate the biopsychosocial problems and quality of life experienced by patients with liver transplantation. The research was carried out with 40 patients followed up in Hacettepe University Adult Hospital and Gazi University Hospital in Organ Transplantation units between the dates of 01 March 2019-01 June 2020. In the study,“Nottingham Health Profile Scale (NHPS)”were used to evaluate the quality of life of the patients and patient identification form. The data were collected through face-to-face interviews with the participants participating in the research, taking Covid-19 precautions. The patients' NHPS energy level (33,3) and physical mobility (25,0) sub-dimension scores were higher than the social isolation (0,0) sub-dimension scores, NHPS sub-dimensions scores of the participants indicated that the NHPS sub-dimensions the most affect the quality of life of the patients after liver transplantation were energy level and physical mobility. In the study, the internal consistency coefficient values of Kuder-Richardson-21 regarding the sub-dimensions of NSPÖ ranged from 0.687 to 0.879. It was determined that the biopsychosocial problems experienced by liver transplant patients affect their quality of life in all areas of NSPÖ and their quality of life is negatively affected. According to the results of the study, it is very important to know the biopsychosocial problems experienced by the patients after liver transplantation and to evaluate the quality of life of the patients regularly. For this reason, it is recommended to carry out further research with arrangements that will increase and support the quality of life for patients whose quality of life is adversely affected.