Arılı deresi (Rize)'nin fiziko-kimyasal açıdan su kalitesinin tespit edilmesi
Determination of water quality of Arılı stream (Rize) in terms of physico-chemical structure
- Tez No: 708192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Arılı deresi üzerinde deniz suyunun etkisini göstermediği su kotundan başlayarak 570 m su kot'una kadar olan yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki akarsu yatağında belirlenen 7 adet istasyondan aylık su numuneleri uygun koşullarda alınarak yapılmıştır. Numune alımı sırasında istasyonlarda alınacak örneklerin, o noktadaki su niteliğini tanıtır olması, yerleşim alanlarına yakın oluşu, toplam kirliliği belirlemesi göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma süresince sahada alınacak fiziksel parametrelerin dışında aylık numuneler laboratuvar'a getirilerek fotometrik analizleri yapılmıştır. Su sıcaklığı (6.75- 18.21-9.68 ±0,27 °C), pH (6.81-8.11-7.33±0,03), çözünmüş oksijen (7.53-13.20-9.36 ±0,13 mg/L), iletkenlik (61.2-82.9-73.83 ±0,45 µS/cm), nitrit azotu (NO2‾-N) (0.0009-0.0092-0.0042±0,0002 mg/L), nitrat azotu (NO3‾-N) (0.81-5.29-1.58 ±0,09 mg/L) ve amonyum azotu (NO4+-N) (0.0001-0.0097-0.0026 ±0,0003 mg/L) olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen parametreler su kirliliği mevzuatında bildirilen kıta içi su kalitesi standartlarına göre değerlendirilmiş ve su kalitesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Arılı Stream does not show the effect of seawater on the water from up to 570 m water level, starting about 25 kilometers stream bed set 7 pieces from the station's monthly water samples and appropriate conditions have been based. It has given samples will be taken to the railroad stations during the intake of water from that point on the nature of the examples to be close to residential areas, introduces occurs, determine the total pollution postclassical. During the study will be on the field outside of the physical parameter monthly samples brought to the photometric laboratory analyses have been made. Determinate as Water temperature (6.75- 18.21-9.68 ±0,27 °C), pH (6.81-8.11-7.33±0,03), dissolved oxygen (7.53-13.20-9.36 ±0,13 mg/L), conductivity (61.2-82.9-73.83 ±0,45 µS/cm), nitrite nitrogen (NO2‾-N) (0.0009-0.0092-0.0042±0,0002 mg/L), nitrate nitrogen (NO3‾-N) (0.81-5.29-1.58 ±0,09 mg/L) and ammonium nitrogen (NO4+-N) (0.0001-0.0097-0.0026 ±0,0003 mg/L). The detected parameters water pollution legislation reported in the continent has been evaluated and the on-water quality standards, water quality has been determined.