Alt ekstremite ortezi kullanan çocuklarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting quality of life in children using lower extremity orthosis
  1. Tez No: 708218
  2. Yazar: ŞEYDA NUR BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı alt ekstremite ortezi kullanan çocukların yaşam kalitesini etkileyen faktörleri incelemekti. Çalışmaya yaş ortalaması ve standart sapması 11,6 ± 4,7 olan 4-18 yaş arası 76 çocuk dahil edildi. Çalışmada katılımcıların demografik bilgileri, fizyoterapistin önerdiği ortez kullanımın saatlerine uyumu, toplam ortez kullanım süresi (yıl) ve günlük ortez kullanım saatine ait bilgiler kaydedildi. Ailenin ortez hakkındaki bilgi düzeyi ve ailenin ortezin işlevselliğine olan inancı Görsel Analog Skalası (VAS) ile, bireylerin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE) ile, fonksiyonel bağımsızlık seviyeleri Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WeeFIM) ile, ortez kullanımının hayatlarına etkisi Hasta Tarafından Oluşturulan İndeks (PGI) ile, ortez memnuniyeti ise QUEBEC Yardımcı Teknoloji Kullanıcılarının Memnuniyetini Değerlendirilmesi anketi (QUEBEC) ile değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre yaşam kalitesinin ailenin ortezin işlevselliğine olan inancı ile düşük (r=0,249), ortez kullanımı ile iyi (r=0,594), fonksiyonel bağımsızlık ile mükemmel (r=0,885), ortez memnuniyeti ile orta derecede (r=0,491) pozitif yönde ilişkisi bulundu. Fizyoterapistin önerdiği ortez kullanım saatlerine uyum ile yaşam kalitesi arasında ortez kullanım saatlerine uyanlar lehinde pozitif bir ilişki bulundu. Ailenin ortez hakkında bilgi düzeyi ile yaşam kalitesi arasında bir ilişki bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak ortez kullanan çocuklarda yaşam kalitesi üzerinde ailenin ortezin işlevselliğine olan inancı, ortez kullanım saatlerine uyum, ortez kullanım durumu, fonksiyonel bağımsızlık ve ortez memnuniyetinin etkili olduğu görüldü. Çocukların yaşam kalitesine olumlu yönde etki edebilmek için kişiye özel doğru ortez önerimi yapılmalı, ortez memnuniyeti arttırılmalı, aileye bu ortezin işlevselliği hakkında detaylı bilgi verilmeli ve önerilen ortez kullanım saatine uyum sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the factors affecting the quality of life of children using lower extremity orthoses. A total of 76 children aged 4-18 years with a mean age and standard deviation of 11.6 ± 4.7 were included in the study. Demographic information of the participants, compliance with the hours of orthosis use recommended by the physiotherapist, total orthosis usage time and daily orthosis usage hours were recorded. The level of knowledge of the family about the orthosis and the family's belief in the functionality of the orthosis with the Visual Analog Scale, the health-related quality of life of individuals with the PÖDE, the level of functional independence with the WeeFIM, the effect of orthosis use on their lives satisfaction with the PGI and orthosis satisfaction were assessed with the QUEBEC. The quality of life was low with the family's belief in the functionality of the orthosis, good with the use of orthosis, excellent with functional independence, moderately positive with orthosis satisfaction. direction was found. A positive correlation was found between compliance with orthosis wearing hours recommended by the physiotherapist and quality of life in favor of those who followed the orthosis use protocol. There was no relationship between the family's knowledge about orthosis and quality of life. As a result, it was observed that the family's belief in the functionality of the orthosis, compliance with orthosis usage hours, orthosis use status, functional independence and orthosis satisfaction were effective on the quality of life of children using orthoses. In order to have a positive effect on the quality of life of children, the right orthosis recommendation should be made, orthosis satisfaction should be increased, detailed information should be given to the family about the functionality of this orthosis, and compliance with the recommended orthosis usage protocol should be ensured.