Ortez kullanan serebral palsili hastalarda ortez memnuniyetinin yaşam kalitesi ve bağımsızlığa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of orthosis satisfaction on quality of life and independence in cerebral palsy patients using orthoses
  1. Tez No: 873287
  2. Yazar: GAMZE ÖG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral palsili bireylerde ortez memnuniyetinin yaşam kalitesine ve fonksiyonel bağımsızlığa etkisinin değerlendirilmesidir. Aynı zamanda bu parametreler açısından üst ve alt ekstremite ortez kullanıcıları arasındaki farkları belirlemektir. Yaşları 13-18 arasında değişen SP tanılı 110 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylerin genel bilgileri hakkında bilgi edinmek için Google Formlar üzerinden Sosyo-Demografik Bilgilendirme Formu oluşturulmuştur. Bireylerin kaba motor becerilerinde fonksiyonel farklarını incelemek için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) kullanılmıştır. Ortez kullanan bireylerin memnuniyetini sorgulamak amacıyla Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme 2.0 Anketi (Q-YTKMD) kullanılmıştır. Bireylerin yaşam kalitesini değerlendirmek için Pediatrik Yaşam Kalitesi Anketi'nin Serebral Palsi Modülü (PedsQL) kullanılmıştır. Çalışmada SP'li çocukların aktivite ve katılım düzeyinin incelenmesi adına Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği'nin pediatrik versiyonu (WeeFIM) kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre Q-YTKMD Genel ile PedsQL toplam arasında anlamlı derecede korelasyon ilişkisi bulunamamıştır (p>0.05). Q-YTKMD Genel ile WeeFIM arasında anlamlı derecede korelasyon ilişkisi bulunamamıştır (p>0.05). WeeFIM ile PedsQL arasında r=0.913 pozitif çok yüksek (p=0,0000.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of orthosis satisfaction on quality of life and functional independence in individuals with cerebral palsy. At the same time, it is to determine the differences between upper and lower extremity orthosis users in terms of these parameters. 110 individuals diagnosed with CP, aged between 13 and 18, were included in the study. A Socio-Demographic Information Form was created via Google Forms to obtain information about individuals' general information. Gross Motor Function Classification System (GMFSS) was used to examine functional differences in individuals' gross motor skills. Quebec Assistive Technology User Satisfaction Assessment 2.0 Survey (Q-YTKMD) was used to question the satisfaction of individuals using orthoses. The Cerebral Palsy Module (PedsQL) of the Pediatric Quality of Life Questionnaire was used to evaluate individuals' quality of life. In the study, the pediatric version of the Functional Independence Scale (WeeFIM) was used to examine the activity and participation levels of children with CP. According to the findings of the study, no significant correlation was found between Q-YTKMD General and PedsQL total (p>0.05). No significant correlation was found between Q-YTKMD General and WeeFIM (p>0.05). A very high (p=0.0000.05).