Kronik bel ağrılı bireylerde temel beden farkındalığı terapisinin postür, ağrı, yeti yitimi, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve beden farkındalığı üzerine etkisi
The effect of basic body awareness therapy on posture, pain, disability, quality of life, sleep quality and body awareness in individuals with chronic low back pain
  1. Tez No: 708219
  2. Yazar: KANİYE ÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma kronik bel ağrılı bireylerde konvansiyonel tedavi ve konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan Temel Beden Farkındalığı Terapisi (BBAT) 'nin postür, ağrı, yeti yitimi, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve beden farkındalığı üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-65 yaş arasındaki kronik bel ağrısı tanılı 28 birey dahil edildi. Bireyler, 6 hafta boyunca haftada 3 gün toplam 18 seans olmak üzere sadece konvansiyonel tedavinin uygulandığı“kontrol grubu”(n=14) ve konvansiyonel tedaviyi takiben her seans sonunda ek olarak Temel Beden Farkındalığı Terapisi'nin uygulandığı“tedavi grubu”(n=14) olmak üzere randomize olarak iki farklı gruba ayrıldı. Bireyler tedaviye alınmadan hemen önce ve 6 haftalık tedavi programları sonrasında olmak üzere toplam 2 defa postür, ağrı düzeyi, yeti yitimi, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve beden farkındalığı parametreleri açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of conventional treatment and Basic Body Awareness Therapy (BBAT) applied in addition to conventional treatment on posture, pain, disability, quality of life, sleep quality and body awareness in individuals with chronic low back pain. Twenty eight individuals between the ages of 18-65 with chronic low back pain were included in the study. Individuals are randomly divided into two different groups,“control group”(n=14), where a total of 18 sessions are performed 3 days a week for 6 weeks, and“treatment group”(n=14), where the Basic Body Awareness Therapy is applied at the end of each session following conventional treatment. Individuals were evaluated for posture, pain level, disability, quality of life, sleep quality and body awareness parameters 2 times just before being treated and after 6 weeks of treatment programs.