Otistik özelliklerin internet bağımlılığı ve çok boyutlu algılanan sosyal destek ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between autistic traits and internet addiction and multidimensional perceived social support
  1. Tez No: 708251
  2. Yazar: İDİL UMUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Bu araştırmanın amacı klinik olmayan toplum örnekleminde, 18 yaş ve üstündeki bireylerde, otistik özelliklerin, internet bağımlılığı ve çok boyutlu algılanan sosyal destek ile ilişkisinin incelenmesi ve otistik özellikler, internet bağımlılığı, sosyal destek ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmada, veri toplamak için internet üzerinden çevrimiçi anket formu kullanılmıştır. Araştırma örneklemi çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaşından büyük 355 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların sosyo-demografik bilgileri ve internet kullanım bilgileri hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Katılımcılara Otizm Spektrum Anketi (OSA), İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) uygulanmıştır. İki değişken arasındaki ilişki Pearson korelasyonu ile, bağımlı değişkenin bağımsız değişkenler tarafından nasıl açıklandığı regresyon analiziyle incelenmiştir. Bulgular: Katılımcıların 257'si (%72.4) kadın, 98'i (%27.6) erkektir. En düşük yaş 18, en yüksek yaş 81'dir. Yaş ortalaması 44.07 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to examine the relationship between autistic traits, internet addiction and multidimensional perceived social support in individuals aged 18 years and older in a non-clinical population sample, and to investigate the relationships between autistic traits, internet addiction, social support and life satisfaction. Method: In the research, an online questionnaire form was used to collect research data. The research sample consists of 355 participants over the age of 18 who agreed to participate in the study. The socio-demographic information and internet usage information of the participants were collected by means of the Personal Information Form. Autism-Spectrum Quotient (AQ), Internet Addiction Test (IAT), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and The Satisfaction with Life Scale (SWLS) were administered to the participants. The relationship between the two variables was examined by Pearson correlation, and how the dependent variable was explained by the independent variables was analyzed by regression analysis. Results: 257 (72.4%) of the participants are female and 98 (27.6%) are male. The lowest age is 18 and the highest is 81 years. The mean age was found to be 44.07 years.