6- 12 aylık bebeklerde Sağlık Bakanlığı sağlam çocuk izlem protokolü doğrultusunda hazırlanan eğitim programı ile anne bilgi düzeyinin arttırılması
Incrreasing the level of mother knowledge with the education program prepared in accordance with The Ministry of Health monitoring protocol for 6-12 months infants
  1. Tez No: 708252
  2. Yazar: MEHMET ODA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, 6-12 aylık bebeklerin annelerine Sağlık Bakanlığı Sağlam Bebek/Çocuk/Ergen İzlem Protokolü doğrultusunda hazırlanan eğitim ile bebek bakım uygulamaları konusundaki bilgi düzeylerinin arttırılması, eğitim öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirme ile annelerin bilgi düzeylerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Şubat 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında hastanemize başvuran 6-12 aylık bebekler ve anneleri çalışmaya dahil edildi. Üç bölümden oluşan bir veri formu hazırlandı. İlk bölümde sosyodemografik veriler alındı, ikinci bölümde bebeğin muayenesi yapılarak klinik verileri kaydedildi, son bölümde hazırlanan eğitim kapsamında bebek bakımı hakkında sorular içeren bir bilgi düzeyi değerlendirme formu ebeveynlere aynı hekim tarafından uygulandı. Eğitimden 3 ay sonraki kontrol muayenesinde değerlendirme formu tekrar uygulandı, eğitim öncesi ve sonrası anne bilgi düzeyleri değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Bu süreçte bebeklerin büyüme ve gelişimleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 89 bebeğin 49'u (%55,1) kız, 40'ı erkek (%44,9) ve bebeklerin yaş ortalaması 7,9± 1,68 aydır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to increase the knowledge level of the mothers of 6-12-month-old infants with the education prepared in accordance with the Health Infant/Child/Adolescent Monitoring Protocol and, to compare the knowledge levels of the mothers with the evaluation made before and after the education. Materials and Methods: Infants aged 6-12months and their mothers admitted to our hospital between February2021/December2021 were included. Sociodemographic-data were obtained in the first part, infants were examined and the clinical data were recorded in the second part. In the last part, within the scope of the training, prepared a knowledge level evaluation form about infant care was applied to the mothers by the same physician. 3 months after the education, the evaluation form was reapplied, and the knowledge levels of the mothers before and after the education were evaluated and compared. Meanwhile, the growth and development of the infants were also assessment. Results: 89 infants were included; 49(55.1%) were girls, 40(44.9%) were boys. The-mean-age was 7.9±1.68 months.